STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho, říká Vondráček. Trvá na Rakušanově rezignaci

Hnutí STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho, opřel se do vládního hnutí místopředseda ANO Radek Vondráček. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS také uvedl, že trvá na rezignaci předsedy Starostů Víta Rakušana na post ministra vnitra. „Je to paradoxní. On byl ten, který nás léta moralizoval. Nemyslím si, že si jako ministr vnitra vede dobře,“ prohlásil Vondráček.

„STAN je v tom až po uši a nevylže se z toho tím, že bude říkat, že hnutí ANO dělalo něco podobného,“ prohlásil Vondráček. Právě předseda hnutí ANO Andrej Babiš patří k nejhlasitějším kritikům vlády v souvislosti s kauzou Dozimetr, která se týká údajné korupce v pražském dopravním podniku. Členové pětikoalice mu proto v reakci na to často připomínají, že ho v září čeká soud kvůli kauze Čapí hnízdo. Ministr vnitra a předseda STAN dokonce natočil video, ve kterém drží kalendář s termínem 12. září, tedy dnem, kdy se má Babiš postavit před soud. „Snaží se to argumentačně přebít, ale nepřebijí,“ doplnil Vondráček.

Poslanec hnutí ANO ve vysílání CNN Prima NEWS také potvrdil svá slova, která zazněla v nedělním pořadu Partie Terezie Tománkové. Tam mimo jiné uvedl, že je možné, že celé hnutí STAN bude stíháno.

„Hnutí STAN může být trestně stíháno. Nic jsem nenaznačoval, citoval jsem zákon, který stanoví, kdy to jednání může být přičítáno právnické osobě. A politické hnutí není něco extra, je právnickou osobou. Že se trestné činnosti dopouštěly osoby, které jsou členy tohoto hnutí a které měly významnou roli a postavení, je pravda. Že to dělaly v souvislosti s činností a v zájmu hnutí, je také jasné. Ta podezření jsou vážná. Kauza nám stále bobtná,“ prohlásil Vondráček. „Teď nás čeká schůze a budeme chtít vědět, kam až sahá Redlův vliv a jestli nám hnutí STAN může garantovat, že nikdo z jeho okolí už nepůsobí ve státní správě,“ doplnil.

Potvrdil také, že stále trvá na rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana. „Jak by mohl věrohodně předstupovat před veřejnost, když pokaždé, kdy by řešil nějakou kauzu, by se mu připomněla tato. Neumím si to představit. Je to paradoxní. On byl ten, který nás léta moralizoval,“ připomněl Vondráček. „Nemyslím si, že si pan Rakušan jako ministr vnitra vede dobře. I v době nouzového stavu dopustil, aby se zrušilo kontaktní místo pro uprchlíky v Praze. Je neudržitelné, aby hnutí STAN mělo vnitro,“ prohlásil poslanec hnutí ANO.

Kromě Gazdíka skončili i další

Policie vyšetřuje bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN), který byl podle policie součástí organizované skupiny. Ta se snažila dle obvinění ovlivňovat veřejné zakázky v pražském dopravním podniku. Hlubuček rezignoval na post v dozorčí radě DPP i na funkci náměstka, odvolán byl také zastupiteli Lysolají z pozice starosty.

Kauza Dozimetr vedla k rezignaci ministra školství Petra Gazdíka (STAN), který byl s obviněným podnikatelem Michalem Redlem v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN. Mimo Starosty a nezávislé skončil na své pozici také místostarosta Prahy 9 a člen dozorčí rady DPP Marek Doležal (TOP 09).

Tagy:

Hlavní zprávy

Klíčový posun. Ukrajinci obklíčili okupanty v Lymanu, v pasti drží až 5500 Rusů
Ukrajina

Klíčový posun. Ukrajinci obklíčili okupanty v Lymanu, v pasti drží až 5500 Rusů

Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází až 5 500 nepřátel, uvedl mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Připustil podle agentury Reuters, že počet Rusů může být i nižší, a to kvůli jejich ztrátám a pokusům prorazit z obklíčení. Sevření „více než pěti tisíc ruských vojáků“ v Lymanu ohlásil podle ukrajinských médií také gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:15

Jak na anexi reagují západní politici?

10:48

Ukrajinci odhadují, že v Lymanu obklíčili na 5000 ruských vojáků

10:23

Rusové podle Ukrajinců zadrželi ředitele Záporožské jaderné elektrárny

10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.