Ta inflace je moc vysoká, končíš. Jak turecký prezident Erdogan bojuje proti zdražování

Tuzemští ekonomové se často přou, zda máme v České republice inflaci poptávkovou, nebo nabídkovou, respektive dovezenou. Shoda ale může panovat přinejmenším v tom, že zde nemáme inflaci tureckou. Ta se totiž poslední dobou vyznačuje vysokou mírou nespolehlivosti. Navíc je prakticky jisté, že oficiální statistiky tempo růstu cenové hladiny v Turecku výrazně podhodnocují. Dokonce jí padlo za oběť několik šéfů centrální banky či tureckého statistického úřadu. Proč se to děje a kdo z toho má prospěch?

Po tureckém hospodářství vstoupí jako synonymum podivně fungující ekonomiky také pojem turecká inflace. Ani ne tolik kvůli její aktuální výši, ale kvůli okolnostem, za kterých se údaje o jejím vývoji objevují. Alespoň ty z oficiálních míst.

Podobně jako Český statistický úřad měsíc, co měsíc zveřejňuje data o vývoji cen v meziměsíčním a meziročním srovnání, totéž dělá také Turecký národní statistický institut (TÜIK). Jenže když dva dělají totéž, není to vždy totéž. V případě ČSÚ a TÜIK to platí dvojnásob. Zatímco ČSÚ pracuje se standardní a mezinárodně uznávanou metodikou, turečtí vládní statistici nejenže způsob, jakým k inflaci dospívají, čím dál více tají, ale jimi zveřejňovaná čísla jsou krajně nespolehlivá.

Tvrdí to přinejmenším skupina nezávislých tureckých ekonomů, statistiků a finančních expertů, která si říká ENAGrup. A podle ní se červencová meziroční míra inflace v Turecku vyšplhala na 176,04 procenta. Turecký národní statistický institut však tvrdí, že tempo růstu cenové hladiny se letos v červenci dostalo „jen“ na 79,6 procenta, a že v porovná s červnem míra inflace výrazně přibrzdila. O měsíc dříve totiž činila 78,62 procenta.

Turecká ekonomika v recesi a sazby vysoko

ENAGrup tvrdí, že její metodika výpočtu inflace je věrohodnější, protože počítá jen s těmi produkty spotřebního koše, které nejsou zatíženy vládními zásahy do cen. „V našem koši je 339 položek ze 418, které využívá TÜIK. Jejich váha je 80 procent. Zbývající položky jsou vyňaty, protože v nich drtivou většinu zaujímají položky kontrolované státem,“ vysvětlují analytici ENAGrup. Nezávislí experti navíc tvrdí, že využívají mezinárodně standardizovanou metodiku a denně pracují přibližně s 250 tisíci daty.

Téma inflace je totiž v Turecku velmi citlivou záležitostí. A to hlavně pro tamního prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Pro pochopení celého příběhu se musíme vypravit do roku 2018, kdy turecká ekonomika zažívala výrazné zpomalování hospodářského růstu, avšak turecká centrální banka (jako každá standardní centrální banka) chtěla především dosáhnout snížení inflace.

To se však pranic nelíbilo právě Erdoganovi, který se v červenci 2019 rozhodl z funkce odvolat guvernéra turecké centrální banky Murata Cetinkayu. Ve funkci jej nahradil jeho zástupce Murat Uysal. Přestože žádné oficiální zdůvodnění nepřišlo, agentura Reuters citovala turecké vládní zdroje, podle nichž za krokem stála právě Erdoganova nespokojenost s tím, že centrální banka na hospodářské zpomalení nereagovala snížením úrokových sazeb.

Chatrná životnost centrálních bankéřů

Uysal se však ve funkci dožil jen listopadu následujícího roku, kdy jej Erdogan vyměnil za bývalého ministra financí Naciho Agbala. Důvodem byl propad hodnoty turecké liry o 30 procent. To už světovou ekonomiku drtil covid, a tak nebylo žádným překvapením, že investoři převáděli své peníze do bezpečnějších měn. A tou turecká lira nikdy nebyla.

Jenže Agbalova životnost byla ještě kratší a turecká centrální banka si na nového šéfa musela opět zvykat už v březnu 2021. Agbalovi se stala osudnou politika, jejímž cílem bylo postavit liru znovu na nohy. To je však bez dramatického zvýšení úrokových sazeb vyloučeno. Turecká centrální banka navíc na podporu liry intervenovala prodejem dolarových rezerv, což byla pro Erdogana poslední kapka. Turecký prezident Agbalovi vzkázal, že svou politikou hází turecké ekonomice klacky pod nohy, a tak se musí poroučet.

Agbala ve funkci guvernéra turecké centrální banky nahradil Sahap Kavcioglu. Jde o bývalého bankéře, který ještě před svým jmenováním do funkce dal několikrát najevo svůj soulad s Recepem Tayyipem Erdoganem v pohledu na měnovou politiku. S Erdoganem se shoduje zejména v názoru, že vysoké úrokové sazby způsobují inflaci. Že vám to připomíná někoho z významných českých politiků? Nemýlíte se.

Erdogan: Inflaci zkrotím sám

Jenže ekonomickou teorii mnohokrát prověřenou praxí oblafnout nelze. A tak bylo jen otázkou času, kdy snižování úrokových sazeb ponese své ovoce a projeví se v inflaci. Jenže ta ku překvapení snad jen Erdogana a Kavcioglua neklesla, nýbrž vystřelila směrem vzhůru. Zatímco ještě před rokem Turecko zažívalo přijatelné tempo růstu cen necelých 18 procent, letos je to již téměř 80, respektive 176 (jak spočítali nezávislí ekonomové).

Erdoganův hněv se tedy zaměřil jinam. Tentokrát si vzal na mušku šéfa Tureckého národního statistického institutu Saita Erdala Dincera. Jeho kariéra v TÜIK skončila na konci letošního ledna, kdy jej Erdogan nechal z funkce odvolat. „Ta inflace je moc vysoká, končíš,“ mohlo klidně stát ve zdůvodnění, které ovšem Erdogan nikdy nevyslovil. Místo toho apeloval na morální hodnoty médií, což v překladu znamená, že média nemají informováním o vysoké turecké inflaci vyvolávat paniku.

Také do čela tureckých statistiků přišel Erdoganův muž, Erhan Cetinkaya, který je šéfem TÜIK dodnes. Erdogan mezitím slíbil, že si s inflací dokáže poradit, což se mu zjevně nedaří, a proto dští síru na adresu nezávislých ekonomů z ENAGrup. Aby ne, Erdoganovi jde o hodně. V červnu příštího roku chce ve volbách obhajovat svůj prezidentský úřad, a tak žádné zprávy o zvyšující se inflaci nemůže potřebovat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

10:18

Vítězné ANO v Litvínově jedná o koalici, skokanem je komunistka

10:01

Vítězný Nymburk s klidem jedná v Nymburce o koalici, nejprve osloví ODS

09:40

Vítězné hnutí ANO vyjednává v Kroměříži o koalici s pěti dalšími subjekty

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Odvrácená strana příspěvku na bydlení. Úředníci můžou lidem kontrolovat oblečení i kartáčky

Nestyďte se říct o příspěvek na bydlení jako o účinnou pomoc v boji s drahými energiemi. Takovou větu mohou lidé slyšet od vládních politiků, kteří propagují příspěvek na bydlení dříve určený zejména pro důchodce nebo matky samoživitelky. Žádost o příspěvek má však i odvrácenou stranu, podle zákona totiž hrozí tvrdé kontroly od úředníků přímo v bytech žadatelů.

Škrábání pravou rukou za levým uchem a 40 let s jednou manželkou. Co padlo v nedělní Partii?

Nedělní Partie Terezie Tománkové po komunálních a senátních volbách přinesla ostrou výměnu názorů i vyhrocené hádky. Tématem ovšem nebyly jen komunální a senátní volby. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se pustil do šéfa SPD Tomia Okamury kvůli skákání do řeči. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) si zase rýpnul do exministryně financí Aleny Schillerové (ANO), že ji ve volbách na domácí půdě nepodpořilo moc lidí. Vybrali jsme pro vás nejlepší hlášky z Partie.

Domácí zpravodajství

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.