Italští lékaři přišli se znepokojivým zjištěním o výskytu koronaviru u zesnulých. Muž z Ukrajiny, který se utopil v rozbouřeném moři nedaleko města Chieti, byl po smrti o více než čtyři desítky dní 28král pozitivně testován na koronavirus. Poznatky o jeho případu by podle odborníků mohly vést k bezpečnějším pracovním podmínkám patologů.
„Tento případ dokázal, že koronavirus může v mrtvém těle přetrvat až 41 dní. Údaje o jeho výskytu u zesnulých mají zásadní význam zejména pro patology, které by mohla manipulace s nakaženou mrtvolou ohrozit. K odhadu nakažlivosti viru jsou však zapotřebí další studie,“ napsali vědci z univerzitního Centra pro pokročilá studia a technologie (CAST) v časopise Journal of Medical Case Reports.
Jednačtyřicetiletý muž z Ukrajiny, na němž testování probíhalo, se nejprve ztratil poté, co se šel s kamarádem koupat do rozbouřeného moře poblíž města Chieti na východním pobřeží střední Itálie. Po 16 hodinách bylo tělo pohřešovaného cizince nalezeno zaklíněné v moři mezi kameny. Přestože byl před smrtí podle svědků zcela bezpříznakový, v souladu s platnými hygienickými nařízeními mu byl zdravotníky proveden test na covid. Ten ukázal pozitivitu.
„Vzhledem k nevyřízenému povolení k pohřbu byly ostatky muže dočasně uloženy v márnici nemocnice v Chieti,“ uvedli lékaři v prohlášení. Tělo bylo umístěno do uzavřeného a dezinfikovaného vodotěsného vakua 41 dní, během kterých lékaři provedli u zesnulého 28 PCR testů. „Všechny výtěry byly hlášeny jako pozitivní,“ shrnuli zdravotníci.
Pitvejte opatrně
Minulý rok němečtí vědci odhalili, že se nákaza z těla zesnulého může šířit až 35 hodin po smrti. Přetrvávání viru v mrtvých tělech a riziku nákazy z nich se však dosud žádný průzkum nevěnoval.
„Tyto data mají zásadní význam. Při pitvách přicházejí různí pracovníci do kontaktu s možným zdrojem biologického rizika, což má důsledky nejen ze zdravotního, ale i medicínsko-právního hlediska. Dosud se nám nepodařilo najít žádnou aktuální publikaci ani zprávu, která by definovala riziko posmrtného přenosu nemoci nebo dobu, po kterou zůstávají tělní tekutiny v mrtvole infikované,“ stojí v prohlášení.
Vzhledem k posmrtné přítomnosti viru je podle expertů vhodné minimalizovat kontakt s infikovanými tekutinami.