V Česku se šíří především varianta koronaviru delta. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) převládá z 80 až 90 procent. Ve 20 případech pak panuje podezření na variantu delta plus, oznámil ústav na svých stránkách. Varianta delta je zhruba o 60 procent nakažlivější oproti alfa variantě, která je v tuzemsku na ústupu.
Dle kumulativních celorepublikových dat dostupných za poslední dva týdny bylo v 71 laboratořích napříč ČR vyšetřeno celkem 2 186 pozitivních vzorků a určena příslušnost k variantě viru. „Na základě kombinovaných dat z celogenomové sekvenace a diskriminačního PCR lze konstatovat, že varianta delta dominuje na celém území ČR, a to z 80 až 90 procent,“ uvedl SZÚ na svém webu.
Varianta delta je dle britské vládní agentury Public Health England zhruba o 60 procent nakažlivější oproti alfa variantě, která už je v ČR na ústupu. Při pohledu na vývoj ve Spojeném Království data ukazují, že delta varianta tam byla ve větší míře přítomná již od dubna 2021, ale masivní rozvolnění opatření vyvolalo v červenci novou epidemickou vlnu.
„Na místě je tedy nepodceňovat prevenci a dodržovat veškerá hygienická opatření. Každý z nás může pomoci zodpovědným přístupem omezovat šíření COVID-19 v České republice, a to například i tím, že se nechá očkovat,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Dále laboratoře zaznamenali také dvacet pozitivních vzorků, které mohou odpovídat nové variantě delta plus. Vzorky podle SZÚ zachytila laboratoř z Karlovarského kraje a odeslala je na celogenomovou sekvenaci, kde se příslušnost k variantě buď definitivně potvrdí, nebo vyvrátí.
„Nelze tedy zatím s jistotou říci, zda skutečně jde o tuto variantu. Vyčkáme na výsledky sekvenace. Prozatím klinická praxe ani neposkytuje dostatečná data o tom, jak se chování varianty delta plus liší od původní delta varianty,“ dodal na závěr SZÚ.