S kuriózním návrhem přišel zplnomocněnec německé spolkové vlády pro péči Andreas Westerhellhaus. Chce totiž v době pandemie koronaviru zavést pro letošní rok tzv. Vánoce na směny. A není sám, kdo něco takového požaduje.
Za vším stojí rostoucí čísla nově nakažených také v sousedním Německu. Westerhellhaus proto apeluje na to, aby lidé co nejvíce omezili vzájemné kontakty. A to i mezi příbuznými. Proto navrhuje, aby se vánoční svátky, ke kterým tradičně patří velký pohyb osob a vzájemné navštěvování se, protáhly klidně až do pátého ledna. Aby se zmenšily rodinné kruhy a lidé se potkávali na směny a postupně.
Na myšlenku tzv. Vánoc na směny přivedly Westerhellhause situace v pečovatelských zařízeních. Už během jarní první vlny analyzoval systém návštěv a vymýšlel koncept návštěv návštěvníků.
„Raději slavit s méně osobami, ale klidně dvakrát,“ zní jedno z Westerhellhausových „hesel“ či přání a vysvětluje: „Vždyť dárky si skutečně můžeme předávat delší dobu, ne jen přesně 24. prosince.“
A jak by to tedy podle vrchního „pečovatele“ německé vlády mělo vypadat: „Různé domácnosti by mohly slavit v různé dny tak, aby co nejvíce zredukovaly vzájemné kontakty. Takže s rodiči třeba na Štědrý večer, ale s tchyní a tchánem například až na Nový rok nebo později,“ popsal Westerhellhaus.
Štědrý den a Silvestr přes Skype?
Zveřejnil však i další náměty, které využívají technické vymoženosti. Například se propojit přes televizní obrazovky přes Skype a být vlastně spolu i na dálku. Nebo si s vnoučaty užít svátky až s odstupem několika dnů, třeba po pětidenní karanténě.
„Nezvyklá doba vyžaduje nezvyklá řešení,“ cituje nejčtenější německý deník Bild Westerhellhausovo „krédo“. On sám žije se svou 94letou matkou a podle vlastních slov už dopředu zrušil veškeré rodinné oslavy. „Právě období koronaviru mi ukázalo, že slavnostní chvíle prožité v nejužším, skutečně nejužším kruhu přátel mohou být velmi milé,“ popisuje Westerhellhaus.
Tzv. štafetové Vánoce však nenavrhuje sám, podobně se vyjádřují také šéfové zemských kancléřství v Hesensku a Sársku. „Nedá se nic dělat, ale v nejhorších případech se budou muset návštěvy o vánočních svátcích rozdělit,“ tvrdí Henrik Eitel ze Sárska. Nedělní vydání Frankfurter Allgemeine Zeitung přináší též vyjádření šéfa hesenského úřadu Axela Wintermeyera: „Bohužel svátky v době koronavirové infekce se musejí odehrát ve velmi úzkých rodinných kruzích. Lidé by měli co nejvíce omezit cestování a také vzájemné kontakty. Vlastně se vyhnout všemu, čemu je možné se vyhnout.“
Westerhellhaus chce proto co nejrychleji přijít s co nejjednodušším, nejjednotnějším a nejspolehlivějším řešením, které by neprotkala spleť nelogických předpisů a výjimek. Aby lidé věděli, kdy a za jakých podmínek budou moci vidět své blízké během vánočních a novoročních svátků. „Ne všichni příbuzní budou moci na Štědrý den přijít do pečovatelských domů. Vždyť jde o ochranu především těch, kteří péči potřebují. Dnes neumím říct, zda budou možné návštěvy ve všech zařízeních. Učíme se každý den – podle toho, jak se situace mění,“ uzavírá zplnomocněnec německé spolkové vlády pro péči Andreas Westerhellhaus.