reklama

Bude hůř. Vytápění rodinného domu může ročně zdražit až o desetitisíce, varuje expert

Kvůli krachu společnosti Bohemia Energy přišly statisíce Čechů o dodavatele plynu a elektřiny. Důvodem je přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích. Expert na energetiku Vladimír Štěpán ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že může být ještě hůře.

reklama

„Podle toho, jak dodavatelé v Česku zvyšují ceny, platby za vytápění rodinného domu by mohly stoupnout ze 40 tisíc za rok na 100 a více. Problém je na trhu, po Bohemia Energy mohou následovat další dodavatelé. Kupují plyn a elektřinu za denní ceny na burzách, ale ty se mnohonásobě zvýšily,“ varoval expert Vladimír Štěpán.

Současnou situaci by nenazval energetickou krizí, Češi se ale musí obávat dramatického zvýšení energií, v první řadě elektřiny. „U plynu možná naopak doje i k poklesu,“ předpověděl Štěpán. Právě u plynu se neobává, že by ho na zimu nebyl dostatek, protože Rusko prý určitě své dodávky neomezí.

Podle poslance SPD Jana Hrnčíře jsou na vině zdražující se emisní povolenky. „Když dříve stála 18 eur a teď je za 62, je zvyšování energie jasné. Pokud bude Evropská komise radikálně prosazovat zelenou politiku, hrozí krach dalších firem,“ prohlásil.

Na možné problémy upozornil i šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Vše bobtná od přelomu zimy a jara. Nesmí dojít k situaci, že v lednu a únoru budeme muset snižovat dodávky pro průmysl, aby se udržely domácnosti. Nechci ale malovat čerta na zeď. Musíme jednat hned, nemůže se čekat třeba měsíc a půl na další vládu,“ vyzval Jurečka.

Odpuštění poplatků i zastropování cen

Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) by měl v pondělí vládě předložit návrh kompenzace vysokých cen energií pro 4,3 milionu českých domácností. Kabinet plánuje odpustit poplatky na obnovitelné zdroje energie, činit by to mělo necelých 1 500 korun na domácnost na rok.

Premiér Andrej Babiš (ANO) pak vyzval Energetický regulační úřad (ERÚ), aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří se budou půl roku starat o zákazníky končící skupiny Bohemia Energy. „O smyslu nástroje pochybuji, stanovit cenu je obtížné. Jednotná cena by musela být na vrchu těch, které tady jsou a nabízela je BE,“ podotkl Štěpán.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny
Vláda

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Mezi Českou Třebovou a Pardubicemi v pondělí nejezdily vlaky. Kvůli stavbě mostu

Na železničním koridoru mezi Pardubicemi a Českou Třebovou u Uherska na Pardubicku byl asi na 2,5 hodiny preventivně zastaven provoz vlaků kvůli komplikacím při stavbě tamního silničního mostu. Jeho konstrukce při betonáži poklesla. O dočasné zastavení provozu proto Správu železnic požádalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Na Twitteru to uvedl jeho mluvčí Jan Rýdl.

reklama