reklama

Lidem hrozí, že za byty zaplatí o statisíce víc, než měli. Město zpochybnilo smlouvy

Jako o nehoráznosti mluví obyvatelé asi čtyř stovek bytů v Olomouci o situaci, ve které se nyní ocitli. Hrozí jim, že za své bydlení budou muset zaplatit o statisíce, možná i miliony korun víc, než mají ve smlouvách, které před 20 lety podepsali s radnicí. Město totiž teď přišlo s tím, že má o platnosti smluv pochybnosti a chce, aby je posoudil soud.

reklama

Ve hře jsou domy na periferii Olomouce, jejichž nájemníci 20 let žili v přesvědčení, že je na ně město bezúplatně převede. Teď by ale všechno mohlo být úplně jinak. „Je to hrozné. Já mám 71 let, řekněte mně, co já teď budu dělat? Co mám dělat, když nevím, na čem jsem?“ ptala se nájemnice Jana Dokoupilová.

„Já si jdu poslechnout, jestli u nás v republice existuje právo, protože tenkrát všichni řekli, že smlouvy jsou v pořádku,“ prohlásil zase nájemník Petr Gajdaczek.

K tématu

Vedení Olomouce před 20 lety s pomocí dotace od státu a velkých částek od budoucích nájemníků postavilo asi 400 bytů s tím, že je právě po 20 letech na nájemníky bezúplatně převede.

Náměstek primátora: Hájíme i zájmy nájemníků

„Vzaly se peníze od nájemníků, vzala se státní podpora, která tehdy činila zhruba 400 tisíc korun, vzal se úvěr, který byl ale následně splácen v podstatě z těch nájmů. Města do toho většinou kromě pozemku nic nedala,“ informoval advokát nájemníků Zdeněk Joukl.

Jenže ve chvíli, kdy se měly byty začít bezúplatně převádět na nájemníky, přišla radnice s tím, že existují pochybnosti o platnosti smluv a chce, aby o nich rozhodl soud. „My jsme v podstatě tady i za ty lidi, protože může přijít další generace zastupitelů a budou zvažovat, jestli tento převod byl legální, legitimní,“ hájil pozici města náměstek primátora Martin Major.

„Buď jsou budoucí smlouvy platné, pak se pojede podle nich, nebo jsou neplatné – a pak se pojede už čistě jenom podle zákona o obcích. To znamená zveřejnění záměru převést, určení ceny obvyklé, určení odchylky od ceny obvyklé, rozhodování zastupitelstva, podpisy smluv,“ vypočítal advokát Olomouce Petr Konečný.

Podle našich zjištění se to týká 35 až 40 tisíc rodin v celé České republice

V takovém případě by si ale lidé za už jednou zaplacené byty připlatili statisíce až miliony korun. Na rozhodnutí olomouckého soudu přitom čekají další města po celé zemi. „Ti lidé jsou v obrovské nejistotě. Podle našich zjištění se to týká 35 až 40 tisíc rodin v celé České republice,“ uvedl Joukl.

Za všechna města jmenujme například Liberec. Tamní primátor už se nechal slyšet, že chce prosadit převody podílů zadarmo pomocí změny zákona. Kdy v Olomouci padne rozsudek, zatím není jasné.

K tématu

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama