reklama

Lidem hrozí, že za byty zaplatí o statisíce víc, než měli. Město zpochybnilo smlouvy

Jako o nehoráznosti mluví obyvatelé asi čtyř stovek bytů v Olomouci o situaci, ve které se nyní ocitli. Hrozí jim, že za své bydlení budou muset zaplatit o statisíce, možná i miliony korun víc, než mají ve smlouvách, které před 20 lety podepsali s radnicí. Město totiž teď přišlo s tím, že má o platnosti smluv pochybnosti a chce, aby je posoudil soud.

reklama

Ve hře jsou domy na periferii Olomouce, jejichž nájemníci 20 let žili v přesvědčení, že je na ně město bezúplatně převede. Teď by ale všechno mohlo být úplně jinak. „Je to hrozné. Já mám 71 let, řekněte mně, co já teď budu dělat? Co mám dělat, když nevím, na čem jsem?“ ptala se nájemnice Jana Dokoupilová.

„Já si jdu poslechnout, jestli u nás v republice existuje právo, protože tenkrát všichni řekli, že smlouvy jsou v pořádku,“ prohlásil zase nájemník Petr Gajdaczek.

K tématu

Vedení Olomouce před 20 lety s pomocí dotace od státu a velkých částek od budoucích nájemníků postavilo asi 400 bytů s tím, že je právě po 20 letech na nájemníky bezúplatně převede.

Náměstek primátora: Hájíme i zájmy nájemníků

„Vzaly se peníze od nájemníků, vzala se státní podpora, která tehdy činila zhruba 400 tisíc korun, vzal se úvěr, který byl ale následně splácen v podstatě z těch nájmů. Města do toho většinou kromě pozemku nic nedala,“ informoval advokát nájemníků Zdeněk Joukl.

Jenže ve chvíli, kdy se měly byty začít bezúplatně převádět na nájemníky, přišla radnice s tím, že existují pochybnosti o platnosti smluv a chce, aby o nich rozhodl soud. „My jsme v podstatě tady i za ty lidi, protože může přijít další generace zastupitelů a budou zvažovat, jestli tento převod byl legální, legitimní,“ hájil pozici města náměstek primátora Martin Major.

„Buď jsou budoucí smlouvy platné, pak se pojede podle nich, nebo jsou neplatné – a pak se pojede už čistě jenom podle zákona o obcích. To znamená zveřejnění záměru převést, určení ceny obvyklé, určení odchylky od ceny obvyklé, rozhodování zastupitelstva, podpisy smluv,“ vypočítal advokát Olomouce Petr Konečný.

Podle našich zjištění se to týká 35 až 40 tisíc rodin v celé České republice

V takovém případě by si ale lidé za už jednou zaplacené byty připlatili statisíce až miliony korun. Na rozhodnutí olomouckého soudu přitom čekají další města po celé zemi. „Ti lidé jsou v obrovské nejistotě. Podle našich zjištění se to týká 35 až 40 tisíc rodin v celé České republice,“ uvedl Joukl.

Za všechna města jmenujme například Liberec. Tamní primátor už se nechal slyšet, že chce prosadit převody podílů zadarmo pomocí změny zákona. Kdy v Olomouci padne rozsudek, zatím není jasné.

K tématu

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i dítě, zatím není jasné, jak staré. Starosta města hovořil o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec
Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Demonstrace podnikatelů: Požadují finanční kompenzaci, zapomněli si však doma roušky
Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama