Občan Ruské federace musí zaplatit 300 tisíc korun za pokus o porušení mezinárodních sankcí. Ve prospěch České republiky propadne v přepočtu 3,3 milionu korun z jeho účtu. Rozhodl o tom ve středu Okresní soud v Teplicích. Vladimíru Lichutinovi, který prohlásil vinu, uložil soud také zákaz podnikání v prodeji motorových vozidel na 20 měsíců. Muž se pokusil vyvézt před dvěma lety luxusní auta do Ruska. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si nechal lhůtu na podání odvolání.
V reakci na válečnou agresi Ruska vůči Ukrajině uvalila Evropská unie v roce 2022 na Rusko rozsáhlé a bezprecedentní sankce. Banky a peněžní ústavy od té doby sledují toky peněz z území Ruské federace. Upozornily také na podezřelý převod na účet Lichutina, který žije několik let v České republice.
ČTĚTE TAKÉ: Americká pomoc získá Ukrajině čas. Průběh války ale nezvrátí, shodují se experti
V květnu 2022 se pokusil prodat tři luxusní automobily zákazníkům v Rusku, kteří mu poslali peníze na účet. Podnikatel chtěl obchod zakrýt tím, že dočasně registruje vozidla v Bělorusku. Peníze za auta značky BMW, Mercedes-Benz a Audi mu poslali přímo klienti.
Obhajoba navrhovala podmíněné zastavení trestní věci. To soud neshledal na místě. Předsedkyně senátu Dana Kolářová uvedla, že soud při ukládání trestu zohlednil prohlášení viny obžalovaného, zdůraznila, že bylo i dostatek důkazů k trestné činnosti.
Peněžitý trest je nižší o 60 tisíc korun, než jaký uložil Lichutinovi už dříve trestním příkazem civilní soud. „Budeme s klientem zvažovat, zda má smysl podávat odvolání či nikoliv,“ řekl novinářům obhájce Leonid Kušnarenko. Předsedkyně senátu uvedla, že dalším možným postihem by bylo zrušení trvalého pobytu, soud k tomu ale neshledal důvod, Lichutin žije na území České republiky řadu let, vychovává děti, které se v ČR narodily, žádná negativní zjištění k jeho osobě podle soudu nebyla. Lichutin u hlavního líčení řekl, že se prodejem motorových vozidel už nezabývá.
Státní zástupce Jan Scholle se vzdal práva na odvolání. „Rozsudek v podstatě vyhověl návrhům obžaloby,“ řekl. Předmětná vozidla zůstala na území Německa. „Obchod byl již domluven, peníze částečně odešly do Německa, zbytek byl zajištěn na českých účtech. Německý bazar vyrozuměla policie a transakci zrušil,“ uvedl Scholle. Peníze propadly státu proto, že je klienti poskytly za nedovoleným účelem.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ropa, plyn nebo ocel. Obchod s Ruskem stále kvete, do Česka proudí zboží za miliardy