Rozhovor s Tomiem Okamurou a Robertem Šlachtou
Petr Nečas ho prý nemůže vůbec urazit, je to jen nešťasný muž. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl Robert Šlachta. Předseda hnutí Přísaha tak reagoval na dřívější prohlášení bývalého premiéra Petra Nečase, který jeho politickou stranu označil za „Šlachtovu fízlpartu“.
Někteří kritici Přísahy tvrdí, že jde o „policejní stranu“, mírně řečeno. „Pan Nečas mě nemůže vůbec urazit. Myslím si, že je to nešťastný muž a dokazuje to hodně často. Já jsem hrdý na to, co jsem tu třicet let pro stát vykonával. My máme z 350 kandidátů 14 policistů, tedy 3,5 procenta, a nemyslím si, že by ti lidé byli nějací špatní,“ uvedl Šlachta.
„Nikdo mi doposud neřekl, jak by měl vypadat správný politik. Může jím být bývalý podnikatel, doktor a stejně tak i policista,“ řekl.
Poslední předvolebních preference dopadly pro hnutí Přísaha poměrně příznivě. V některých průzkumech renomovaných agentur se pohybují nad šesti procenty. „S kolegy považujeme za úspěch vše nad pět procent. Víme, jak hnutí vznikalo, a i sám za sebe mohu říct, že je to těžce odpracované. Jsem rád za tyto výsledky a doufám, že vydrží až do voleb stejné,“ uvedl Šlachta.
Šlachta se vydal stejnou cestou jako Babiš
Někteří komentátoři mluví o Přísaze jako o hnutí jednoho muže, podobně, jako je tomu u ANO. Podle nich se Šlachta vydává do boje podobnou cestou jako před lety Andrej Babiš. „Vyrazil podobnou cestou a svědčí to o tom, že nám jako alternativa nevznikají nějaké ideologií vyprofilované politické strany, ale profesní hnutí. Pan Šlachta se rozhodl najít prostor, který podle něj ještě v politickém spektru existuje. Tedy mezi Andrejem Babišem a radikálnějšími stranami jako SPD či Volný blok,“ zhodnotil politolog Lukáš Jelínek.
Řada komentátorů se shoduje, že pokud nemá strana dostatečně silný a řádně vypracovaný politický program, což u nových stran bývá, musí mít alespoň silného lídra. Podle politologa Lukáše Valeše jím ale rozhodně není Robert Šlachta. „Nepůsobí na mě jako silný lídr. Určitě je to člověk se zajímavým příběhem, jistě může být zosobněním boje proti korupci, ale už jsme tady měli podobné příběhy,“ zhodnotil Valeš.
Připomněl Radka Johna, předsedu Věcí veřejných, který poměrně nemilosrdně ve svých televizních projevech pranýřoval korupci, přičemž po vstupu do vlády se jeho strana stala součastí korupčního systému.
„U pana Šlachty vzniká navíc celá řada otazníků. Celkem otevřeně se hovoří o tom, že lidé, kteří dělají PR této nové straně, dříve pracovali pro Babiše. Sám Šlachta působil díky zásahu premiéra jako náměstek ředitele Celní správy. Je tedy otázka, jestli je to skutečně autentické hnutí, které usiluje o boj proti korupci,“ uvedl politolog Valeš.
„Jejich program se opírá jen o Šlachtu a jeho policisty. Nikdo jiný tam významně nefiguruje. Je tedy otázka, zda se spíš nejedná o marketingový akt, iniciovaný z hnutí ANO či jiné politické strany,“ doplnil Valeš.
Politolog: Snad jim to vydrží i po volbách
Stejný pocit má i politolog Lukáš Jelínek. „Souvisí to jednak s tím marketingovým průnikem týmu ANO a jednak i s programovým prostorem, který se tady pro hnutí Přísaha pana Šlachty vytvořil. Babiš se totiž nemůže úplně spolehnout na to, že se mu do Sněmovny dostanou jeho současní levicoví spojenci, tedy sociální demokraté a komunisté, a ani na to, že s ním bude ochotna spolupracovat některá z těch větších středopravicových stran,“ vysvětlil Jelínek.
Robert Šlachta opakovaně říká, že s hnutím ANO by neměl problém jít do vlády, s trestně stíhaným premiérem však ano. „To, že lídři stran nechtějí spolupracovat s trestně stíhaným premiérem, slýcháváme často. Snad jim to vydrží i po volbách,“ uzavřel Jelínek.
Robert Šlachta (hnutí Přísaha) Zdroj: CNN Prima NEWS