Rakušan: Zákroky policie na mítincích Babiše? Neodpustitelné, měli mít uniformu

Tato věc je neodpustitelná, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k zákrokům policie na mítincích šéfa ANO Andreje Babiše. Zdůraznil, že celou věc řeší výhradně policejní prezident Martin Vondrášek bez zásahu šéfa resortu, i když by na tom on sám mohl získávat politické body.

Kritiku vyvolal například zákrok v Borovanech, při němž neuniformovaní policisté nevybíravě zakročili proti školákovi, který chtěl ukrást Babišovi reproduktor, či zásah jejich kolegů v civilu proti protestující ženě v Českém Krumlově. Podobným zákrokům by se podle Rakušana měli policisté vyhýbat a přistupovat k nim jen v případě, že je to nutné. „Měli by být uniformováni, jasně jsme se o tom s panem policejním prezidentem bavili,“ dodal ministr.

V prvním případě měl dokonce jeden ze zasahujících během akce na sobě červenou kšiltovku s nápisem „Silné Česko“, tedy pokrývku hlavy, která pochází z marketingové dílny hnutí ANO. „Některé věci možné nejsou. Policista si nemůže dovolit mít na takové akci, pokud je ve službě, jakýkoli symbol, který by ho spojoval s nějakou politickou silou. Tato věc je neodpustitelná,“ zdůraznil Rakušan na pondělní tiskové konferenci po jednání s policejním prezidentem.

Rakušan odmítl, že by do vyšetřování zmíněných incidentů jakkoliv zasahoval. „Byť by to mohlo být politicky populární, nepřísluší mi to. S případnými postihy má přijít policejní prezident. On reagoval, a to je správně,“ konstatoval šéf hnutí STAN.

S Vondráškem se shodli, že u potenciálně rizikových akcí by měl být standardem antikonfliktní tým. „Pokud zákrok nesnese odkladu, měl by zakročit jakýkoli policista, ve všech ostatních případech ale jen ti uniformovaní. Aby lidé měli jistotu, že je k něčemu skutečně vyzývá policista,“ nastínil detaily Vondrášek.

Premiér Petr Fiala (ODS) požádal Rakušana a ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna, aby chování policistů na politických mítincích v jižních Čechách prověřili. Události označil za znepokojující. Mluvčí inspekce Ivana Nguyenová pak potvrdila, že GIBS spis s informacemi o zákroku převzala.

ANO vyhradí pro odpůrce speciální místa

Při zákroku v Borovanech neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Bývalý premiér uvedl, že ho mrzí, jakým způsobem policisté v civilu museli chlapce zadržet, a že nemohli vědět, že se jedná o autistu. Viděli podle něj pouze, že ukradl reproduktor a byl agresivní. Ve vysílání CNN Prima NEWS také prozradil, že se chce s rodinou chlapce setkat.

Policejní šéf v pondělí oznámil, že výsledky kontroly o kritizovaném zásahu v Českém Krumlově bude mít do konce týdne. Hnutí ANO v pondělí sdělilo, že na základě doporučení policejního prezidenta na mítincích pokaždé vyhradí speciální místo pro odpůrce. Vondrášek se ale proti tomuto tvrzení ohradil. Oddělovat hosty na shromážděních by podle něj bylo protizákonné.

Kritice za své chování na mítincích čelil také sám Babiš. Lidé na sociálních sítích sdílejí video, na kterém hovoří o tom, že odpůrci na místě jeho předvolební akce jsou voliči vládních stran Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN a mluví o nich jako o „fašistech a nacistech“. Expremiér poznamenal, že je mu to líto a že hovořil zkratkovitě o jednom komentáři v deníku Právo.

„Je to vytrhnuté z kontextu. Pán z deníku Právo napsal názor, že v novodobé demokracii toto v Evropě neexistuje, a bylo to kdysi za nacistů v Itálii a fašistů v Německu. Nikdy jsem to neříkal, jen odkazuji na článek,“ vysvětloval svá slova Babiš v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS.

Babiš ve svém karavanu objíždí republiku už několik měsíců, na kontě má přibližně 150 zastávek. Tvrdí, že nejde o prezidentskou kampaň, ale propagaci hnutí ANO. Často ho doprovází jeho místopředsedové a bývalí ministři Karel Havlíček nebo Alena Schillerová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace
Daně

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

ON-LINE: Válka skončí za podmínek, které určí Ukrajinci. Macron vyzval k posílení obrany EU
Praha

Živě
ON-LINE: Válka skončí za podmínek, které určí Ukrajinci. Macron vyzval k posílení obrany EU

Praha se na čtvrtek a pátek stala pravděpodobně nejstřeženějším městem Evropy. Na Pražském hradě totiž na dvoudenní summit přijely politické elity ze zemí Evropské unie, ale také dalších pozvaných států. Jednání začalo před 14. hodinou. Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se účastní například lídři Británie, Turecka či Ukrajiny.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

17:07

Ukrajina osvobodila 400 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, řekla mluvčí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Viník tragické nehody v Bratislavě měl na kontě 16 přestupků. Proč nepřišel o řidičák?

Viník tragické nedělní nehody v Bratislavě Dušan Dědeček za 11 let spáchal 16 dopravních přestupků. Ve většině případů překročil rychlost. Prokurátor podal návrh na vzetí Dědečka do vazby právě kvůli obavě, aby nepokračoval v trestné činnosti. Odborníci vysvětlili, proč bývalý šéf Deaflympijského výboru Slovenska v minulosti nepřišel o řidičský průkaz. Podle analytika Jozefa Drahovského k přestupkům nejspíše došlo před zavedením současného systému.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Čtvrtmilionová pokuta pro Slavii. Pyká i za fanoušky, kteří v Plzni napadli hasiče

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělila pražské Slavii vysokou pokutu čtvrt milionu korun za výtržnosti fanoušků při utkání 9. kola nejvyšší soutěže v Plzni. Příznivci červenobílých výrazně poničili zařízení stadionu, vhazovali mezi domácí diváky předměty včetně pyrotechniky a také napadli hasiče. Disciplinárka o trestu informovala v komuniké.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.