Zvyšme rodičovský příspěvek, shodují se ekonomové. Preferovat seniory je tikající bomba

Vláda musí neprodleně začít řešit sociální nerovnost, která vzniká mezi seniory a rodinami. Zatímco seniorům stát podle zákona pravidelně s růstem inflace zvyšuje důchody, na rodiny dlouhodobě zapomíná. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je to tikající bomba, která má velký vliv na porodnost i důchodový systém. Zvýšení rodičovského příspěvku je nutné i podle ekonoma Štěpána Křečka či bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové.

Zvýší vláda rodičovský příspěvek z 300 tisíc korun na 345 tisíc korun tak, jak navrhují Piráti? Otázka, na jejíž odpověď čekají aktuálně desítky tisíc rodičů, kterým kvůli rostoucí inflaci mizí peníze z peněženek, aniž by si zašli na nákup.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si zatím dává s řešením této situace na čas. Zda k navýšení dojde, případně od kdy a koho by se týkalo, tak dál není jasné. Jasno ale mají ekonomové. Přestože si uvědomují nutnost držet výdaje státu na uzdě, sociální smír a narovnání situace mezi seniory a rodinami s dětmi je podle nich na místě.

Vlády si důchodce předchází

„Důchodci na tom skutečně byli a jsou dobře, vlády si je předchází. V tom excelovala Babišova vláda, která důchody navyšovala nebývale. Tiká tady ale časovaná bomba, kdy ostatní sociální skupiny nejsou zdaleka tak podporovány jako důchodci a to bude mít vliv i na porodnost, protože těmi znevýhodněnými jsou často mladé rodiny s dětmi. Teď bych přidal, aby se to srovnalo, a pak se musí ale říct, co dál,“ řekl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda.

Seniorům se ze zákona důchod navyšuje podle toho, jak stoupá inflace, která aktuálně šplhá ke 13 procentům. Letos proběhne navýšení dokonce třikrát. Z dat Českého statistického úřadu navíc vyplývá, že senioři mají vyšší příjmy než rodiny s dětmi.

Například úplná rodina s dětmi v porovnání s domácností, kde jsou dva senioři, na tom byla v roce 2020 cca o 40 tisíc korun hůř. Rodina pouze s jedním rodičem dokonce o 55 tisíc korun ročně hůř.

Ekonomové se shodují na tom, že nyní je třeba navýšit rodičovský příspěvek právě podle vývoje inflace. Ta může být v létě až kolem 15 procent. Právě to by pokrylo navýšení o 45 tisíc korun, které navrhují Piráti. Celkem by tak rodičovský příspěvek činil 345 tisíc korun na čtyři roky, zatímco dnes je 300 tisíc korun.

„Budu vládě radit, aby se rodičovská navýšila minimálně o inflaci. To se mi zdá rozumné a jde o takovou částku, která už by rodinám pomohla. Musíme si ale zároveň uvědomit, že když budeme zvyšovat rodičovskou o inflaci, tak v reálných penězích rodiny zůstanou na svém. Nepolepší si, ale ani nepoklesnou,“ vysvětlil svůj postoj ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Upozornil i na to, že výdaje státu směrem k rodinám jsou dlouhodobě téměř neměnné a od roku 1990 nestoupají.

„Z grafu naprosto vyčnívají dva parametry a to jsou výdaje na starobní penze a výdaje na zdravotní systém. Tam jsou nárůsty dramatické. Když se poté podíváme na výdaje na podporu rodin a vztáhneme to třeba k celkovým výdajům, tak zjistíme, že jsou v čase takřka neměnné. Zatímco výdaje na seniory zažívají obrovský boom, tak na rodiny se takřka zapomíná a podpora rodin je v České republice opravdu nedostatečná. I klasické rodiny s dětmi to mají velice složité,“ dodal Křeček.

S Kovandou se shoduje v tom, že právě opomíjení rodin ze strany státu pak vede k odkladu založení rodiny a vytváří to obrovský nepoměr v sociálním systému.

Zákonná valorizace všech sociálních dávek

Společně s ekonomkou Danuší Nerudovou všichni zastávají postoj nastavení valorizačního mechanismu pro všechny sociální dávky. Ten dnes funguje pouze u zmíněných důchodů. Navýšení všech ostatních dávek je závislé na tom, jak se jednotlivé vlády rozhodnou. Nejde tudíž o systémové a koncepční řešení.

„Volám po tom, aby sociální dávky stejně jako důchody měly automatický valorizační mechanismus nastavený tak, aby kopíroval inflaci. Dojem toho, že jsou na tom důchodci nejhůř, vytvářel Babiš. Upozorňovali jsme na to, že jde o jeho vymyšlené důvody a říkali jsme, že to tak není a že jsou na tom hůř třeba právě maminky samoživitelky,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Nerudová.

Nerudová: Rodičák na 4 roky je moc

Na rozdíl od zdlouhavých debat o navýšení rodičovského příspěvku, které je zapotřebí, by se mělo podle Nerudové řešit, zda je nutné, aby se vyplácel až čtyři roky.

„Mám hlavně problém s tím, že je to na čtyři roky. Máme nejdelší rodičovskou na světě. Draze vzděláváme ženy v bezplatném systému školství, který platíme všichni z našich daní, abychom je pak poslali na čtyři roky úplně mimo systém. To vidím jako největší problém,“ apeluje Nerudová.

Důraz na změnu rodinné politiky klade i současná koalice a napříč stranami připravuje programové změny.

„Stát má na rodinné politice obrovský dluh a musím naši koalici v této oblasti skutečně pochválit. Jako první krok připravujeme například implementaci k Evropské směrnici, která se týká pobytu na rodičovské dovolené i pro druhého rodiče. To chceme stihnout do července a jde opravdu o další pomoc rodinám a jakousi druhou rodičovskou,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová Piráti.

Podobně to vidí i její kolegyně z KDU-ČSL poslankyně Marie Jílková. „Věřím, že i tím, že je ve Sněmovně více žen, tak téma rodinné politiky opravdu dostane prostor, který si zaslouží a potřebuje ho. Valorizace rodičovského příspěvku je zásadní téma, nad kterým nás čeká velká debata. Jde ale i o sladění brzkého návratu do práce a míst ve školkách nebo předškolních skupinách,“ dodala Jílková.

Tagy:

Hlavní zprávy

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka
Partie

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?
Partie

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

12:55

Ukrajinští obránci sestřelili ruský vrtulník Ka-52

12:36

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.