
Rakovinu plic nejlépe odhalí pouze screening
Zhoubný nádor plic je v České republice třetím nejčastějším onemocněním. Většinou se vyskytuje po 55. roce, postihuje ale i mladší věkové kategorie. Jedinou možností, jak ho včas odhalit, je screening. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl primář Kliniky plicní tuberkulózy Fakultní nemocnice v Olomouci Milan Sova.
Nejvýznamnějším rizikovým faktorem způsobujícím rakovinu plic je podle primáře kouření. „Devadesát až pětadevadesát procent pacientů, kteří onemocní rakovinou plic, jsou kuřáci, současní, nebo bývalí těžcí,“ popsal ve vysílání na CNN Prima NEWS Milan Sova.
Hlavní problém rakoviny plic je podle něj především ten, že není vidět a nebolí. „V okamžiku, kdy začne dělat potíže, začne nás bolet na hrudi, nedejbože vykašláváme krev, je ve většině situací bohužel pozdě,“ uvedl Sova.
Screening je zaměřený hlavně na kuřáky
Časné stadium rakoviny plic dokáže odhalit jen screening karcinomu plic. „To je program, který se bude rozbíhat. Chceme vyhledávat pacienty, kteří jsou rizikoví, a nabídnout jim možnost nechat se vyšetřit a zachytit rakovinu plic v časnějších stadiích, kdy je největší naděje na vyléčení,“ vysvětlil primář.
Nízkodávkové CT neboli screening plic je potom zaměřen právě na kuřáky. Lékaři ho však mohou nabídnout například i starším pacientům, kteří v minulosti pracovali s azbestem (nebezpečný materiál ze skupiny silikátů, který způsobuje mimo jiné rakovinu, pozn. red.).
„Takoví pacienti jsou většinou sledováni u pneumologů, azbest se totiž může projevit i v jiných indikacích. U takového pacienta stojí za zvážení i provedení CT. Screeningový program je ale zaměřený hlavně na kuřáky, protože těch je v populaci nejvíc,“ upřesnil Sova.
„Měli by to být kuřáci nad 55 let věku, kteří vykouřili alespoň 20 balíčkoroků. To je hrozný pojem, je to ale jednoduché. Když kouříte jednu krabičku denně po dobu jednoho roku, vykouříte balíčkorok. Kuřák, který kouří jednu krabičku 20 let, nebo těžší kuřák, který kouří dvě krabičky a stačí mu deset let,“ přiblížil primář.
Většina pacientů přichází pozdě
Nejúčinnější léčbou v časném stadiu rakoviny plic je potom podle Sovy chirurgická léčba – odnětí nádoru. „Tam dosahujeme úplně výborných výsledků. Pokud rakovinu zachytíme v pozdějších stadiích, máme k dispozici nové, moderní léky. Ty pro naše pacienty představují novou naději, daleko lepší přežití než třeba před deseti lety,“ sdělil primář.
„Naším cílem je ale opravdu zachytit rakovinu plic v časných stadiích, kdy je možné ji operovat, nádor odstranit a poskytnout pacientovi největší naději na kompletní léčení nemoci. V dnešní době tomu bohužel tak není a bez screeningového programu se tímto směrem neposuneme. Většina pacientů pořád přichází ve čtvrtém stadiu, což je onemocnění, kdy už nádor vytvořil metastázi a chirurgické odstranění už bohužel není možné,“ dodal primář.