Atentát na Babiše plánován nebyl, řekla policie. Jeho výjezdy za voliči se vyostřují

Turné expremiéra Andreje Babiše (ANO) po jižních Čechách proběhlo za velmi vyostřené atmosféry kvůli demonstrujícím, kteří na jednotlivých zastávkách cesty na předsedu hnutí ANO čekali. Babiš dokonce při návštěvě Třeboně uvedl, že byl na jeho osobu nahlášen atentát. Policie však ve čtvrtek uvedla, že se tato informace nezakládá na pravdě.

Babiš od úterního rána objížděl jižní Čechy a často se setkával s velmi negativním přijetím. Například v Třeboni si na jeho pojízdný karavan počkaly desítky pískajících demonstrantů s transparenty a bývalý premiér tak musel z místa vycouvat. Jihočeské město nakonec opustil úplně, a to kvůli údajně plánovanému atentátu.

Pro Budějckou drbnu Babiš uvedl: „Je to projev demokracie. Hází předměty, údajně hlásili atentát.“ Pro CNN Prima NEWS pak Babiš dále rozvedl, co se odehrálo. „Policie nám doporučila, abychom z Třeboně odjeli, protože tam byl nahlášený atentát, a situaci vyhodnotila tak, že nás není schopna v dané chvíli ochránit. Já chtěl původně i tak na náměstí zůstat, přišla opět ohromná spousta našich podporovatelů, kterým za jejich odvahu děkuji. Agrese a vulgarita hejtrů v Třeboni byly dnes daleko za hranou,“ sdělil.

Policie však ve čtvrtek na sociálních sítích uvedla, že žádný atentát plánován nebyl. „Pražští kriminalisté šetřením zjistili, že se informace o plánovaném atentátu nezakládá na pravdě,“ uveřejnili policisté na svém Twitteru.

Demonstranti jako fašisté

Situace se však vyostřila také v dalších dnech. Babiš na adresu protestujících například v Táboře uvedl, že jde o fašisty a nacisty, či o voliče nynější vlády premiéra Petra Fialy (ODS) a stejné lidi, kteří napadli policii v Českém Krumlově. „Nám policie, která nás nebyla schopná ochránit, v Třeboni řekla, že máme jít pryč, protože na nás bude atentát,“ vrátil se pak bývalý premiér k úterní návštěvě Třeboně.

Odpůrci tam podle něj jeho skupinu ohrožovali, házeli po ní předměty. „Bylo by dobré, kdyby šéfové těch pěti (vládnoucích stran pozn. red.) vyzvali svoje voliče, aby nebyli agresivní, aby nebili naše fanoušky, aby nechodili na naše mítinky,“ řekl Babiš.

Další incident se odehrál v Borovanech. Policejní prezident Martin Vondrášek vyjádřil znechucení nad zákrokem, kde neuniformovaní policisté zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Zděšení a rozhořčení veřejnosti ze zásahu sdílí i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Policie nesmí budit dojem, že funguje jako ochranka jakéhokoliv jednotlivce,“ napsal Rakušan.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.