Balšínek: Hořejší, Flegr i Smejkal lidi děsí. Stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám

Zvěstovatelé armagedonu, jako je imunolog Václav Hořejší, evoluční biolog Jaroslav Flegr nebo epidemiolog Petr Smejkal, lidi děsí, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek. Podle něj stačí rozumný přístup a covid se vyřeší sám, sympatizuje tak se strategií vlády Petra Fialy (ODS). Upozornil, že během vlny varianty delta v Česku nebyla nařízena drakonická opatření a že se situace přesto zlepšila.

„Důležitá věc, která zazněla v projevu Petra Fialy, je rozumný a racionální přístup v takzvaném boji s koronavirem. Poslední opatření, která ještě zavedla Babišova vláda a byla spíš směšná než nějakým způsobem účinná, ukázala, že si musíme dát pozor na zvěstovatele armagedonu, jako je pan Hořejší, Flegr, Smejkal a podobní, kteří neustále lidi děsí,“ řekl v pořadu Balšínek.

Podle něj poslední vlna varianty delta ukázala, že pokud se ke covidu „bude přistupovat rozumně, problém s ním se vyřeší sám“. „I když žádná drakonická opatření nebyla, vlnu delty Česká republika zvládla bez jakýchkoliv problémů,“ tvrdí Balšínek. „Neposlouchat žádné pány Kulveity, protože to, co oni dělají, je v zásadě pro společnost mnohem nebezpečnější, protože to v lidech vyvolává strach a paniku,“ dodal zároveň.

Vlna varianty delta se v Česku ale nevyřešila zcela bez problémů. V listopadu rekordně rostla čísla nově nakažených, ale i hospitalizovaných v nemocnicích. Zdravotníci opět pracovali nadoraz a v některých nemocnicích docházela lůžka. Někteří odborníci přesto předpokládali, že nejhorší situace bude na Vánoce a volali po celostátním lockdownu. Během svátků se ale situace v Česku uklidnila a čísla nově nakažených i hospitalizovaných začala klesat.

„Teď přijde varianta omikron, kde se ve výsledcích studií ukazuje, že je nejméně nebezpečná a že populaci sice zasáhne a nepomůže proti ní očkování, ale vláda Petra Fialy uvažuje například o tom, že zkrátí karanténu na pět dnů,“ vyjádřil k návrhu Balšínek sympatie.

V případě rapidního rozšíření omikronu se šéfredaktor Echa domnívá, že to bude mít Fiala a spol. extrémně těžké.

S covidem už se učíme žít dva roky

Se stanoviskem, že se lidé musí naučit s koronavirem žít, ale v pořadu nesouhlasil komentátor Českého rozhlasu Plus Petr Hartman. „I předchůdci ve vládě Andreje Babiše tvrdili, že se s koronavirem musíme naučit žít. Učíme se s ním žít už dva roky a zatím se nám to úplně nepodařilo,“ připomněl.

Dodal, že je potřeba vyvažovat, aby české zdravotnictví nebylo zahlceno jen pacienty s koronavirem. „Je to na odbornících, aby vyvážili kroky. Když tu bude extrémně nakažlivá varianta, která podle některých údajů nezpůsobuje u většiny lidí závažný průběh, i když někteří odborníci jsou k tomu skeptičtí, tak aby nedošlo ke kolapsu českého státu. Hlavní roli v rozhodování bude hrát to, jak bude zahlcované zdravotnictví,“ myslí si Hartman.

V neděli v Česku přibylo 1 919 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 100 méně než před týdnem. Klesl také počet testů. Laboratoře jich provedly asi 23 500, o týden dříve téměř 31 tisíc. V nemocnicích je s covidem 2 640 pacientů, z toho 536 v těžkém stavu. V obou případech jde o mírný pokles proti předchozímu dni.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert
Ukrajina

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.