Chcete výhodnější cenu elektřiny? Jednejte hned, radí odborníci

Listopad je ideální dobou k vyjednávání o nových cenách za energie.

Co na to vaše peněženka 8.11.2023

Na elektřině se loni snažily ušetřit nejméně tři čtvrtiny českých domácností. Náklady za ni se jim podle dat společnosti epet podařilo snížit zhruba o 20 %. A nejinak tomu zřejmě bude i letos, 80 % z dotázaných domácností na svých zvycích nechce nic měnit a mají v plánu ušetřit ještě více než loni. Může se jim to podařit? O tom byla řeč v dalším vydání pořadu Co na to vaše peněženka.

S koncem roku 2023 skončí tzv. vládní stropy, které garantují nejvyšší možné ceny za elektřinu a plyn. Jak dále vyplývá z dat poskytnutých společností epet, více než polovina Čechů se tohoto kroku obává navzdory tomu, že ceny v letošním roce poměrně citelně klesaly. Avšak zásadní fakt, který průzkum také ukázal, je, že 40 % oslovených respondentů o chystaném kroku ještě neví.

Vývoj cen elektřiny v dalším roce

Zálohy na energie značně zatěžují rodinné rozpočty. Tady jsou další čísla od společnosti epet: Ve 40 % domácností tvoří až necelou polovinu nákladů a v 7 % dokonce i více.

Jaké budou ceny dál? Spotřebitelé jsou spíše skeptičtí, více než 50 % jich očekává výdaje spíše vyšší než nižší. V optimistickou variantu, totiž že ceny klesnou, jich věří jen něco málo přes 20 % a 25 % pak má za to, že ceny zůstanou stejné. A jasnou odpověď nemají ani energetičtí experti.

Ti ovšem dokážou poradit, co dělat ve chvíli, kdy odběratelům končí fixace. Podle Romana Šmída, obchodního ředitele společnosti epet, je v první řadě třeba zjistit, jaký je navazující ceník. „Podíval bych se, jestli se smlouva prodlužuje automaticky, anebo jestli končí. V tomto případě bych se obrátil na svého dodavatele, ale samozřejmě bych se podíval i po trhu, co nabízí ostatní dodavatelé.“

Jak zdůrazňuje Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií, obvyklou součástí smlouvy s dodavateli energií je v případě fixovaných smluv automatické prodloužení. V takovém případě je nutné nejpozději 20 dní před koncem smluvního období vědět, zda si ho zákazník přeje, či nikoli. Je přitom důležité vědět, že automatická prolongace neznamená zachování stejné ceny. Dodavatel ji může změnit. „V tom je to úskalí, protože obvykle to ani nebývá ten nejlepší produkt na trhu. Určitě je dobré řešit, co bude potom. Radil bych se tak v předstihu 1,5 měsíce před koncem smluvního období zabývat tím, jestli zůstat u stávajícího dodavatele a vyjednat si případně jiný produkt, nebo přejít i k jinému dodavateli. Ten může nabídnout celou škálu produktů, aby si svého zákazníka udržel, protože každý dodavatel kouká zvláště solventního, platícího, spolehlivého zákazníka si udržet.“

A Roman Šmíd podotýká, že ideální doba pro sjednání výhodnější smlouvy je právě teď, nikoli až před koncem roku. Zákazníkům pak doporučuje roční fixaci.

Na trhu jsou samozřejmě dvou- i tříleté produkty. My doporučujeme roční fixaci z jednoho prostého důvodu, a to je ten, že v tuto chvíli ceny na velkoobchodních trzích klesají a příští rok by tak mohly být ještě nižší.“

A jak dodává, záleží na zodpovědnosti jednotlivých dodavatelů energií. „Zodpovědný dodavatel nakupuje pro své zákazníky dopředu a s předstihem, a právě proto může reagovat, když ceny na velkoobchodních trzích klesají. My nakupujeme pro zákazníky na období 24, 25, 26, ceny už nám samozřejmě ukazují, že jsou relativně stabilní.“

„Také se kloním k názoru, že výhledy pro velkoobchodní trh jsou spíše příznivé. Dodavatelé nakupují postupně, teď celý rok 23 nakupovali za velice dobré ceny. A když se podíváme na budoucí ceny, na dodávku v roce 25, 26, tak jsou ještě lepší,“ souhlasí i Jiří Gavor, ačkoli uznává, že v roce 2025 se ceny přece jen mohou lišit. To je však něco, co by podle něj zodpovědný dodavatel měl dokázat předvídat. „Vsadit všechno na to, že spotové ceny budou za dva tři roky nižší, se může vyplatit. Ale taky se to může hodně prodražit. Vsadit všechno na jednu kartu, že trh bude za dva či za tři roky nízký, to opravdu zodpovědný dodavatel nedělá.“

Konec vládních stropů v praxi

Konec cenových stropů – koho se dotkne? „Dotkne se zákazníků, které chránil. Pokud zákazník platil více, cenový strop to omezil. To od 1. 1. 2024 nebude a je důležité, aby si zákazník pohlídal svoji smlouvu,“ apeluje na všechny Roman Šmíd a odpovídá i na dotaz, co mají dělat zákazníci, kteří by měli platit cenu vyšší. „Budu vycházet z naší zkušenosti, my jsme se i koneckonců zavázali Energetickému regulačnímu úřadu, že od 1. 1. nebude žádný zákazník společnosti epet nad cenovým stropem. Ani na fixovaných produktech, ani na nefixovaných produktech zákazník nebude mít vyšší cenu, než je cenový strop,“ dodává dále.

Dokážou ale zákazníkům vyjít vstříc i další dodavatelé? Jiří Gavor je přesvědčený že ano. „Myslím si, že tak budou postupovat všichni dodavatelé. Oni musí usilovat o svého zákazníka, takže ve výsledku to, že padnou vládní stropy, nebude mít už žádný vliv,“ říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií a dodává, že obavy ze zrušení vládních stropů jsou zbytečné.

Rád bych divákům sdělil příznivou zprávu, že opravdu nemusí mít obavu. Všichni dodavatelé už mají ve své nabídce produkty významně pod vládním cenovým stropem a těch pár, kteří jsou vázáni smlouvou, i těm dodavatelé vyjdou vstříc. Nebude to sice nejlepší cena na trhu, ale určitě se jim sníží pod cenový strop.“

V nabídkách přitom může být podle Jiřího Gavora rozdíl i několika set korun. „Když hovoříme v cenách na megawatthodinu, je to klidně 500 Kč. A když vezmete, že máte spotřebu 10 megawatthodin, tak už vám to jde za rok do tisíců – 5 000 Kč; i více. Stojí to za zvážení. Velkou roli hraje tradice, značka, jestli je spokojenost, ale i tak jsou rozdíly v nabídkách velmi, velmi vysoké.

Jak v pořadu Co na to vaše peněženka přiznává Roman Šmíd, konkurenční boj na trhu je aktuálně poměrně silný. „Očima zákazníka je to samozřejmě v pořádku, jedna nabídka přebíjí druhou a v konečném důsledku na tom vždycky vydělá ten zákazník. Určitě doporučuju obětovat tomu chviličku času a podívat se napříč trhem, jaké jsou dneska nabídky.“

Češi, spořivý národ

Jak už jsme psali, většina Čechů se chystá i v dalším roce na energiích co nejvíce ušetřit, ideálně snížením spotřeby. Zatím tomu velmi napomáhá teplá zima, která posunula topnou sezonu na později. V tomto ohledu je ovšem český národ velmi cílevědomý a v nadcházející sezoně chce dosáhnout ještě vyšších úspor. „A daří se to, to je velice pozitivní zjištění. A podle mého názoru to může být pozitivní v tom, že se začne projevovat efekt dlouhodobějších úsporných opatření,“ říká Jiří Gavor a dodává, že ačkoli i úspory mají své limity, hlavní roli hraje vytrvalost. A také fakt, že ceny energií už neporostou do takových výšin, jako jsme to zažili v minulé sezoně.

Jak na spotřebitele dopadnou následky tzv. zelené ideologie, především pak Green Deal? To zjistíte v  pořadu Co na to vaše peněženka. Video si můžete pustit v úvodu článku.

Tagy: