Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Zdroj: Profimedia.cz
Markéta Pekarová Adamová Zdroj: CNN Prima NEWS
Markéta Pekarová Adamová Zdroj: Profimedia.cz
Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) Zdroj: ČTK
Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Zdroj: ČTK
Petr Pavel se setkal s premiérem Petrem Fialou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (oba ODS) a šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Zdroj: Profimedia.cz
Čína ve čtvrtek označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí.
„Čína je rozhodně proti tomu, aby země, se kterými má diplomatické vztahy, navazovaly oficiální výměny s Tchaj-wanem. Vyzýváme příslušné strany, aby své nesprávné rozhodnutí zrušily,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na tiskové konferenci.
Předsedkyně české Sněmovny Pekarová Adamová se chystá navštívit Tchaj-wan na konci března. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě a dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pavlovi marketéři k sobotní tiskovce: Atmosféra byla šílená. I novináři řvali jak na fotbale
Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl během volební kampaně.
Na Tchaj-wan volal i Trump
Světová média upozornila, že Pavel se stal první evropskou zvolenou hlavou státu, která s tchajwanskou prezidentkou telefonovala. Necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem telefonoval s Cchaj Jing-wen v roce 2016 Donald Trump.
V srpnu navštívila Tchaj-wan předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. Většina zemí se ale kontaktům s Tchaj-wanem na vysoké úrovni vyhýbá, protože nechce druhou největší světovou ekonomiku Čínu provokovat, píše agentura Reuters.
Agentura v této souvislosti připomněla, že Čína omezila diplomatické vztahy s Litvou a začala vyvíjet tlak na nadnárodní společnosti, aby tuto pobaltskou zemi vyřadily ze svých dodavatelských řetězců, protože umožnila Tchaj-wanu otevřít ve Vilniusu zastupitelský úřad pod jeho názvem. Peking rovněž uvalil sankce na náměstkyni litevského ministra dopravy Agne Vaiciukevičiutéovou kvůli její návštěvě Tchaj-wanu.