CIA verbuje nové špiony. Agenty hledá mezi Rusy znechucenými Putinovým režimem

Americká CIA (Ústřední zpravodajská služba) chce využít neúspěchů Ruska na frontě a nespokojenosti tamních obyvatel. Zpravodajská organizace totiž hodlá verbovat nové špiony právě v řadách Rusů. Informoval o tom David Marlowe, zástupce ředitele operací CIA, na akci na vysoké škole George Masona ve Virginii.

CIA nepatří mezi organizace, které by na veřejnosti pravidelně sdílely své plány. Přesto nyní došlo k výjimce, když vysoko postavený člen americké rozvědky na komunitní akci prozradil, že USA chtějí využít rostoucí nespokojenosti ruských občanů.

Marlowe, zástupce ředitele operací CIA, při návštěvě vysoké školy ve Virginii uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin rozpoutáním války ztratil kredit a odebral vlastní zemi titul supervelmoci. „Putin byl v nejlepším v den, který předcházel invazi,“ řekl Marlowe s tím, že tehdy měl Putin stále moc zastrašovat Ukrajinu, ovlivňovat NATO a veřejně demonstrovat, že Rusko je mocný národ.

„Promarnil ale každý kousek této šance,“ dodal člen CIA. Kvůli ruských vojenským neúspěchům a mobilizaci roste v největší zemi světa nespokojenost s politickým vedením. Toho chce americká tajná služba využít.

Verbování Rusů

„Sháníme se po celém světě po Rusech, kteří jsou znechucení z toho, kde se nacházíme. Jsme otevření spolupráci,“ vyslal Marlowe do světa jasný signál.

Z dostupných informací není zřejmé, do jaké míry chce CIA projekt realizovat a do jaké míry chce tímto prohlášením pouze nahlodávat ruskou morálku.

O plánech americké CIA informoval list Wall Street Journal. Zprávu převzala i ukrajinská tisková agentura Ukrinform.

Tagy: