Cirkus formule 1 má zamířit do centra Londýna. Piloti by se proháněli kolem Temže

Když se řekne Grand Prix Velké Británie, každému fanouškovi motorsportu naskočí souboje vozů formule 1 na okruhu Silverstone. Brzy zřejmě do kalendáře přibyde další britská velká cena, která se bude odehrávat víceméně v centru Londýna poblíž řeky Temže. Zrealizování velkolepého projektu je blízko.

Kalendář formule 1 se stále rozrůstá. K nelibosti skalních fanoušků se za pár týdnů bude nově závodit v Kataru a Saúdské Arábii, tedy destinacích, které jsou pro nejpočetnější evropské publikum vzdálené a navíc mají problém s porušováním lidských práv.

V horizontu tří let by však měla vzniknout zastávka, která dává daleko větší smysl. Ve Velké Británii se Grand Prix koná už od roku 1950 a jde o vůbec nejstarší závod formule 1. Několik posledních dekád piloti krouží po okruhu Silverstone. A právě ten by měl mít na „ostrovech“ bratříčka.

Americká investiční společnost 777 Partners plánuje postavit trať v centru Londýna a celý projekt se nachází v pokročilé fázi hlavně proto, že je finančně zajištěný. Okruh by měl vyrůst v jedinečném prostředí čtvrti Royal Docks, kterou obtéká řeka Temže. Nachází se v ní mimo jiné letiště pro smetánku London City, poblíž stojí víceúčelová hala.

777 Partners nechce zůstat jen u vybudování závodiště, součástí plánů je také zábavní komplex, který by měl posloužit občanům britské metropole i v době, kdy se žádná Grand Prix nepojede. Celé věci napomáhá, že londýnský starosta Sadiq Khan se k ní staví pozitivně.

„Důležité je, že vybudujeme sportovní a zábavní areál světové úrovně, který bude moci sloužit lidem po celý rok a oživí okolní oblasti. Je to věc, kterou nelze kvantifikovat, dokud nebude skutečností, ale dopad by měl být opravdu dramatický,“ vzkázal prostřednictvím webu Daily Mail Josh Wander, zakladatel společnosti 777 Partners, která vlastní basketbalový tým London Lions.

„Hovoříme s vedením formule 1 a to skutečně naslouchá. Bylo by skvělé uspořádat velkou cenu v hlavním městě. Rád bych to zrealizoval co nejdříve,“ konstatoval Khan. Podle něj by mělo být hotovo do roku 2024, kdy mu skončí druhé funkční období.

Existence londýnské Grand Prix by nijak neměla ovlivnit tradiční závod na Silverstonu, který má smlouvu do roku 2024, ale očekává se, že kontrakt bude prodloužen. Obě velké ceny by tak mohly fungovat vedle sebe.

Už dříve, kdy se spekulovalo o závodění v Londýně, si idea našla řadu příznivců. Například šéf týmu Mercedes Toto Wolff řekl, že Grand Prix na tomto místě „by překonala všechno“. Boss konkurenční stáje Red Bull Christian Horner – Brit – uvedl, že by to bylo fantastické.

Tagy:
Londýn Formule 1 Silverstone motorismus sport Sadiq Khan Royal Docks Grand Prix Velké Británie 777 Partners