Cizinka pracovala v Česku od roku 1996 bez jediné absence. Po léčbě rakoviny živoří

Ukrajinka Lyudmyla Pavlyuk dlouhodobě žije a pracuje v České republice. Nyní se ale nachází v tíživé životní situaci. Těžká choroba na ní zanechala vážné a trvalé následky, nyní proto pobírá invalidní důchod. Ten je ale příliš nízký, než aby ji dokázal rozumně uživit. Ministerstvo zdravotnictví jí radí obrátit se na úřady a požádat i o jiné formy podpory.

Osmačtyřicetiletá samoživitelka žije a pracovala v Česku nepřetržitě od roku 1996 – podle jejích slov bez jediné zdravotní absence. Před šesti lety ale vážně onemocněla. Diagnóza nebyla příliš přívětivá, diagnostikovali jí rakovinu tlustého střeva. „I když u mě zjistili, že mám zhoubný nádor, tak jsem chodila do posledního dne. Neměla jsem sílu, ale stejně jsem chodila,“ svěřila se štábu CNN Prima NEWS Lyudmyla Pavlyuk.

Ačkoliv jí šlo o život, musela splácet hypotéku a živit dospívajícího syna. V mezičase podstoupila operace a chemoterapie, což na ní zanechalo následky. Doživotně musí nosit inkontinenční pomůcky, trpí neuropatií, zpomalenou funkcí štítné žlázy, silnými bolestmi a třesy.

Vtom ale přišla další rána – na invalidní důchod jí vyměřili jen něco okolo 4,5 tisíce korun. Pro paní Pavlyuk to byl velký šok.

„To je tak nespravedlivé. Od roku 1996 jsem neustále pracovala, nikdy nebyla nemocná ani na neschopence. A aby mi byl vyměřen tak malý invalidní důchod? Jak může člověk přežít?“ ptala se žena. Odvoláním dosáhla uznání třetího stupně invalidity a příspěvku na péči 880 korun, což je ale stále málo na důstojný život.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí může zkusit požádat o další nepojistné sociální dávky. „Příspěvek na bydlení, dále příspěvek v hmotné nouzi, nabízí se také mimořádná okamžitá pomoc,“ jmenuje potenciální možnosti mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová. Prvních devět let se paní Pavlyuk do výpočtu důchodu nezapočítává, protože neměla v České republice trvalý, ale jen dlouhodobý pobyt.

Problémem je i skutečnost, že smlouva o sociálním zabezpečení mezi ČR a Ukrajinou platí až od roku 2003. „Trvalý pobyt byl k tomuto datu na Ukrajině, a to znamená, že k hodnocení všech pojistných dob byla v tuto chvíli Ukrajina,“ dodala Davidová redakci CNN Prima NEWS.

Řešením pro paní Pavlyuk je proto obrátit se na Ukrajinu a v Česku na úřad práce. Tam jí s dalšími možnostmi poradí a pomohou žádosti vyplnit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.