Ukrajinští uprchlíci chtějí pracovat i ve zdravotnictví. Překážkou může být jazyk

Od pondělí u nás mohou Ukrajinští uprchlíci začít legálně pracovat a podle Úřadu práce o to mají zájem. Kde to ale bude o poznání komplikovanější, než v jiných odvětvích, je zdravotnictví. Vedle ověření odborných znalostí je podle nemocnic zatím překážkou také neznalost jazyka.

Jednou z Ukrajinek, která chce v Česku pracovat ve zdravotnictví, je i Svitlana. V Kyjevě pracovala jako lékařka na ORL. Pokud by to šlo, ráda by svou profesi vykonávala i u nás. Její velkou výhodou může být, že česky se už v minulosti učila.

„Teď mám hodně špatnou úroveň a nedomluvím se s pacientem česky. Myslím, že potřebuji tak dva nebo tři měsíce,“ odhaduje.

Nadja Dubská je v Česku přes 20 let, původem je ale také z Ukrajiny. Podle ní je možné se bez předchozí znalosti jazyka do systému zapracovat do jednoho roku. „Když jsme studovali medicínskou školu, tak jsme studovali latinský a anglický jazyk a některá slova doteď v té latině používáme. Neměla jsem v tom problém, protože diagnóza je na stejné úrovni,“ vysvětluje Nadja.

Sám ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by ocenil, kdyby mohli ukrajinští zdravotníci co nejrychleji začít pracovat. Nejdřív je ale potřeba prověřit, zda jsou k tomu způsobilí. „Na čestné slovo samozřejmě nemůžeme z logiky věci nechat kolegu z Kyjeva, který je třeba neurochirurg, nebo kolegyni z Kyjeva, která je neurochirurg, operovat u nás pacienty. Ale chceme aby do toho systému vstoupili,“ uvedl Válek v pátek.

Možné začlenění ještě před schválením legislativy

Pražská radnice si dovede představit ukrajinské zdravotníky v nemocnicích i před schválením příslušné legislativy. „Umím si představit nabrat tyto zdravotníky, lékaře, zdravotní sestry a využívat je na pozicích, které nejsou ty odborné, tak aby pracovali po boku lékařů nebo zdravotních sester,“ říká radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Nově příchozím Ukrajincům jsou otevřené i nemocnice. Všeobecná fakultní nemocnice už avizovala, že bude případy posuzovat individuálně. „Naše oddělení styku s těmito pracovníky musí posoudit, do jaké míry jsou schopni rozumět češtině a naopak. Podle toho se pak pro ně najde pracovní zařazení,“ vysvětluje její mluvčí Marie Heřmánková.

Pražská záchranka výhledově počítá s tím, že nově příchozí Ukrajinci by mohli fungovat například v rámci stanových měst, pokud by se začala stavět. „Dokážeme si představit, že by v budoucnu přišly požadavky na rozšíření působnosti, že bychom tyto sestry velmi rádi využili,“ uvádí tisková mluvčí Jana Poštová.

Ministerstvo chce přístup ukrajinských uprchlíků do zdravotnictví koordinovat na úrovni Evropské unie. I kvůli tomu by do Prahy měla ve čtvrtek přijet eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová.

Tagy:
nemocnice zdravotnictví Ukrajina Vlastimil Válek uprchlík Česko Úřad práce České republiky zdravotnický pracovník Ukrajinka

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.