Dostál: Zákonodárci nepotřebují znát Zemanův stav, aby ho prohlásili za nezpůsobilého

Jak Poslanecká sněmovna, tak ani senátoři nepotřebují znát podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, aby mohli aktivovat článek 66 Ústavy. Obě komory skrze něj mohou prohlásit hlavu státu za nezpůsobilou vykonávat úřad z jakéhokoliv důvodu, který samy uznají za legitimní, vysvětlil expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (Piráti) v pořadu 360°. Je ale přesvědčen, že by měl Zeman sám ujistit veřejnost o své způsobilosti, dodal na CNN Prima NEWS.

Trvající nejasnosti okolo zdravotní kondice prezidenta Zemana znervózňují politickou elitu i širší veřejnost. Zatímco Senát přemýšlí o aktivaci článku 66, neurolog Martin Jan Stránský zvažuje trestní oznámení na neznámou osobu kvůli zanedbání péče. Podle něj nebyl způsob převozu hlavy státu do Ústřední vojenské nemocnice proveden nejšťastněji – Zeman prý byl podle zveřejněného videa v bezvědomí, neměl nasazenou kyslíkovou masku a neležel.

„Pokud byl pan prezident hospitalizován – a pokud lékaři ÚVN nejsou právní sebevrazi – muselo se vyhodnotit, zda je (Zeman) schopen vyslovit souhlas s hospitalizací. Pokud by nebyl schopen, museli by se obrátit na soud jako v případě každého jiného pacienta. Ale protože říkají, že byl přijat se souhlasem, tak v té chvíli byl schopen jednat,“ uvedl Dostál k otázce, jestli mohl být prezident při vědomí, když byl převážen do Střešovic.

Co se týče zdravotních údajů, Zeman má právo na soukromí jako každý jiný občan. Zde je ale zásadní vědět, zda je prezident svéprávný či nikoliv.

„Pro výkon jakéhokoliv právního úkonu – ať už jde o závěť nebo jmenování premiéra – je nutné, aby ten člověk byl svéprávný. I nemocný člověk může provádět právní úkony. Pokud byl pan prezident přijat se souhlasem, z toho lze vyvozovat, že nejspíš je schopný činit. V opačném případě by bylo v roli ÚVN obrátit se na soud, pokud by se stav pacienta jevil jako trvale špatný – a to za účelem omezení svéprávnosti,“ přiblížil Dostál právní proceduru.

Jestliže ÚVN mluví pravdu, pak je podle zdravotního právníka správné, jak nemocnice postupovala. Obecně nehraje příliš roli to, jakými nemocemi Zeman trpí, ale zda je právně způsobilý.

Zeman by měl ujistit veřejnost sám, říká Dostál

„Poslanci a senátoři de facto nepotřebují informace o zdravotním stavu k aktivaci článku 66. Můžou tak usoudit z jakéhokoliv důvodu, který sami pokládají za legitimní. (Šéf Senátu) Vystrčil požádal o informace, takže pokud by mu nebylo vyhověno a současně by prezident nebyl dlouho viděn, jak jedná, tak by legitimně mohl usoudit, že je aktivace článku 66 namístě,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Obě dolní komory dohromady tedy mohou o prezidentově neschopnosti vykonávat úřad rozhodnout i na základě dostupných informací či naopak jejich absenci – třeba protože si nejsou jistí, jestli jedná opravdu on. V takovém případě by se mohl Zeman bránit jenom tím, že by dodal důkazy Sněmovně, Senátu či ústavnímu soudu o své způsobilosti a svéprávnosti.

Dostál je ale pevně přesvědčen, že by mělo být v zájmu prezidenta republiky, aby sám ujistil veřejnost, že je v pořádku. „Byť to není jeho právní povinností,“ podotkl na závěr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.