Ničivá síla přírody, která vrací úder. Video ukazuje děsivé záběry po katastrofě v Turecku

Pole pokrytá troskami a masivní trhlina, která rozděluje zemi. Zemětřesení, které minulý týden zasáhlo Turecko a Sýrii, způsobilo v zemské kůře obří propast. Internetem kolují záběry, které mají ukazovat ničivou sílu přírody.

„Je to děsivé. To je příroda, která vrací úder opravdu drsným způsobem,“ řekl pro web Sky News Martin Griffiths, koordinátor nouzové pomoci OSN. Zemětřesení o síle nejméně 7,8 stupně Richterovy škály zemi doslova rozervalo. V zemské kůře se objevila obří propast, jejíž záběry pak kolují na sociálních sítích.

ČTĚTE TAKÉ: Desetiletá Judy přežila v sutinách a mrazu šest dní. Psí pátrači z Česka označili další místa

Záchranáři prakticky z celého světa na místě pomáhají od úterý. Nadále pokračuje zoufalé pátrání po dalších přeživších. Jak informoval web The Mirror, v sobotu byl nalezen živý dvouletý chlapec, který pod sutinami strávil dlouhých 133 hodin. Týden po zemětřesní pak záchranáři vyprostili další živou ženu.

Záchranné práce ztěžují i mrazivé teploty

Podle expertů se ale s ubíhajícím časem naděje na nalezení přeživších rapidně snižuje. Nejen proto, že se budovy po otřesech rozpadly doslova na kousky, v oblasti ale v noci panují také mrazivé teploty. „Typická reakce těla na hypotermii je třes, a ten vyžaduje kalorie. Pokud ale člověk nemá několik dní potravu a je vystaven nízkým teplotám, podlehne podchlazení rychleji,“ uvedla Stephanie Lareauová z univerzity v americké Virginii.

Na místě od úterý pomáhají také čeští záchranáři. Ti zatím vyprostili 38 těl, zachránili dva přeživší a pomáhali kolegům z jiné země se záchranou ženy. V zasažených oblastech budou pomáhat pravděpodobně ještě několik dní.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály zasáhlo Turecko a Sýrii minulý týden. V Turecku již bilance obětí překročila 30 tisíc mrtvých. Sýrie hlásí přes 4 300 obětí a další tisíce zraněných.

Tagy: