reklama

Dva noví ministři a širší vedení Sněmovny? Nacher kritizuje i posty pro vlastní kolegy

V Česku bude s největší pravděpodobností vládnout koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se Starosty a Piráty. Programové prohlášení a koaliční smlouvu chtějí podepsat 8. listopadu, v den ustavující schůze nové Sněmovny. Ze zákulisí vyjednávání ale už prosakují informace o obsazení resortů či plánu vytvořit úplně nová ministerstva. Poslanec Patrik Nacher (za ANO) a senátor Zdeněk Hraba (STAN) jsou ale k některým návrhům skeptičtí.

reklama

Jednání o nové vládě společně vedou koalice už tři týdny. Jasněji by mohlo být už v úterý odpoledne. Nikdo z politiků ale zatím nepotvrdil, kdo bude jakým ministrem. Podle informací CNN Prima NEWS je ve hře dokonce až 18 vládních postů, reálná je i varianta se 17. Dosud je v kabinetu 15 postů, ale jen 14 politiků, protože Karel Havlíček zastává dva resorty. Navýšení počtu však neznamená vznik nových ministerstev.

Spekuluje se hlavně o dvou nových postech – ministr pro digitalizaci a ministr pro evropské záležitosti. Oba budou takzvanými ministry bez portfeje. „Podle mě by se digitalizace dala zvládnout v rámci průmyslu a obchodu a evropské záležitosti pod zahraničím. Nejsem příznivcem vzniku nových úřadů. Deficit rozpočtu je obludný a je potřeba řešit jeho cyklickou i strukturální složku,“ okomentoval ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS senátor Hraba.

Vznik nových resortů zaujal i Nachera. „Budoucí vláda říkala, že bude chtít dělat změnu politické kultury a bude šetřit. Ve výsledku ale máme potenciálně o dva ministry více, máme největší počet místopředsedů Sněmovny, a to jen proto, aby všech pět subjektů bylo umístěno a uspokojeno. To mně z hlediska symboliky nepřijde jako dobrý začátek,“ kritizoval. Přitom dva místopředsednické posty mají v dolní komoře Parlamentu připadnout hnutí ANO coby největšímu poslaneckému klubu.

Šest místopředsedů Sněmovny? Zbytečné

Nová vláda chce ve vedení Sněmovny šest místopředsedů, poslední čtyři roky jich bylo jen pět. „Představte si, že by nová ministerstva vznikla za naší vlády. Vsadím se, že tehdejší opozice by kritizovala, že neřešíme obsahové věci. Podle mě je šest místopředsedů opravdu zbytečných,“ konstatoval Nacher.

Pro ministry bez portfeje přitom žádné nové úřady nevznikají, jak naznačuje samotný titul (z francouzského sans portefeuille = bez ministerského úřadu, pozn. red.). Sídlí obvykle na Úřadu vlády. V minulosti jimi byli například Džamila Stehlíková, Michael Kocáb (oba měli na starost problematiku lidských práv a menšin) nebo Alexandr Vondra (evropské záležitosti v době českého předsednictví v EU).

Ministr pro evropské záležitosti by navíc podle Hraby měl být jen dočasný. „Měl by připravovat a zajišťovat předsednictví v Evropské unii, poté ztrácí smysl a bohatě by to zvládlo ministerstvo zahraničí,“ řekl senátor. Česko bude předsedat Radě EU od července do prosince roku 2022.

Podle informací CNN Prima NEWS by koalice Spolu měla mít nakonec 11 křesel, na Piráty a STAN by tak zbylo buď šest, nebo sedm resortů. Záleží, na jakém počtu ministrů se nakonec strany definitivně shodnou, zda vznikne samostatný post předsedy Legislativní rady vlády a jaká bude dohoda uvnitř koalice PirSTAN.

Jasno není ani o jménech v čele resortů. Víceméně jisté nové šéfy mají mít ministerstvo financí (Zbyněk Stanjura z ODS), vnitra (Vít Rakušan ze STAN), obrany (Jana Černochová z ODS) či zdravotnictví (Vlastimil Válek z TOP 09). Rýsuje se také zemědělství pro šéfa lidovců Mariana Jurečku nebo školství pro Petra Gazdíka (STAN).

Piráti by mohli obsadit Ivanem Bartošem resort pro místní rozvoj a možná i zahraničí pod vedením Jana Lipavského. Podle informací CNN Prima NEWS jsou největší spory o kulturu a životní prostředí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama