reklama

Ferjenčík: Uděláme vše, abychom vyhráli. Kandidátem na premiéra bude Bartoš

Piráti hlasovali ohledně jednání o koalici s hnutím STAN. Osmdesát procent hlasujících se vyslovilo pro. „Vedení má silný mandát vyjednávat,“ zhodnotil výsledek poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Potvrdil, že společným kandidátem koalice na premiéra bude Ivan Bartoš.

reklama

Jako první začnou obě strany vyjednávat o společném programu, případně o tom, které body se objeví v doplňujících programech jednotlivých stran. Dále přijdou na řadu jednání o sestavení kandidátních listin, na které se podle Ferjenčíka nepřijme jednotný klíč, ale bude se postupovat podle regionů. „Vzhledem k síle Pirátů v Praze a Starostů v Libereckém kraji budeme v případě kandidátních listin postupovat individuálně,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

Strany zatím nemají představu o lídrech v jednotlivých krajích, i když je podle Ferjenčíka téměř jasné, že kandidátku Libereckého kraje povede člen Starostů. Z volebních koalic často těží spíše menší strany, poslanec se přesto překroužkování Pirátů neobává. „Dospěli jsme k tomu, že toto riziko je pro Piráty malé. Měli jsme koalici v Olomouckém kraji a poměr sil se zde nezměnil, výraznou obavu z toho nemám,“ sdělil.

Spojení Pirátů a hnutí STAN je podle Ferjenčíka částečně pragmatické a částečně plyne ze vzájemných sympatií. „Je jednoznačné, že jsme si ve Sněmovně se starosty nejblíže, což jsme ověřili při několika hlasováních a potvrdilo se to i při hlasování o daňovém balíčku,“ uvedl politik příklad z poslední doby. „Prezident řekl, že jmenuje vítěze, uděláme tedy co nejvíce pro to, abychom vyhráli,“ dodal.

Strany se ještě před jednáními shodly na potenciálním předsedovi vlády. „Jednoznačný kandidát koalice na premiéra bude Ivan Bartoš,“ potvrdil Ferjenčík. Případná koalice podle něj bude prosazovat princip společně do vlády, společně do opozice. Hnutí STAN by podle jeho informací chtělo mít samostatný poslanecký klub.

Poslanec míní, že případná koalice hnutí STAN a Pirátů nabídne liberálnější přístup, než konzervativní spojení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Budeme liberálnější v oblasti práv menšin, zdanění konopí či obecné svobodomyslnosti,“ tvrdí.

Rozhovor Marie Bastlové s Mikulášem Ferjenčíkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama

Domácí zpravodajství

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

reklama