reklama

Ferjenčík: Uděláme vše, abychom vyhráli. Kandidátem na premiéra bude Bartoš

Piráti hlasovali ohledně jednání o koalici s hnutím STAN. Osmdesát procent hlasujících se vyslovilo pro. „Vedení má silný mandát vyjednávat,“ zhodnotil výsledek poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Potvrdil, že společným kandidátem koalice na premiéra bude Ivan Bartoš.

reklama

Jako první začnou obě strany vyjednávat o společném programu, případně o tom, které body se objeví v doplňujících programech jednotlivých stran. Dále přijdou na řadu jednání o sestavení kandidátních listin, na které se podle Ferjenčíka nepřijme jednotný klíč, ale bude se postupovat podle regionů. „Vzhledem k síle Pirátů v Praze a Starostů v Libereckém kraji budeme v případě kandidátních listin postupovat individuálně,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

K tématu

Strany zatím nemají představu o lídrech v jednotlivých krajích, i když je podle Ferjenčíka téměř jasné, že kandidátku Libereckého kraje povede člen Starostů. Z volebních koalic často těží spíše menší strany, poslanec se přesto překroužkování Pirátů neobává. „Dospěli jsme k tomu, že toto riziko je pro Piráty malé. Měli jsme koalici v Olomouckém kraji a poměr sil se zde nezměnil, výraznou obavu z toho nemám,“ sdělil.

Spojení Pirátů a hnutí STAN je podle Ferjenčíka částečně pragmatické a částečně plyne ze vzájemných sympatií. „Je jednoznačné, že jsme si ve Sněmovně se starosty nejblíže, což jsme ověřili při několika hlasováních a potvrdilo se to i při hlasování o daňovém balíčku,“ uvedl politik příklad z poslední doby. „Prezident řekl, že jmenuje vítěze, uděláme tedy co nejvíce pro to, abychom vyhráli,“ dodal.

Strany se ještě před jednáními shodly na potenciálním předsedovi vlády. „Jednoznačný kandidát koalice na premiéra bude Ivan Bartoš,“ potvrdil Ferjenčík. Případná koalice podle něj bude prosazovat princip společně do vlády, společně do opozice. Hnutí STAN by podle jeho informací chtělo mít samostatný poslanecký klub.

Poslanec míní, že případná koalice hnutí STAN a Pirátů nabídne liberálnější přístup, než konzervativní spojení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. „Budeme liberálnější v oblasti práv menšin, zdanění konopí či obecné svobodomyslnosti,“ tvrdí.

Rozhovor Marie Bastlové s Mikulášem Ferjenčíkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Tagy: politika Piráti volby koalice poslanecká sněmovna kandidátka hnutí STAN jednání

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás
ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková
Britská mutace koronaviru je v Česku. Jaké představuje nebezpečí?
Další články
reklama
reklama