Guru Jára je vinen z dalších šesti znásilnění. Do vězení ho ale soud neposlal

Vrchní soud v Olomouci ve čtvrtek potvrdil, že Jaroslav Dobeš alias Guru Jára je vinen z dalších šesti znásilnění. Vězení mu ale soudce neuložil. Ztotožnil se s původním verdiktem krajského soudu, který mu uložil pětiletý nepodmíněný trest za znásilnění .Gurua Járu i s jeho asistentkou už pět let zadržují na Filipínách. Oba jsou stíháni jako uprchlí.

Jedná se o spor, který nemá v našem soudnictví obdoby. Vyšetřovatelé tvrdí, že v rámci seminářů esoterické školy Poetrie Guru Jára znásilnil minimálně sedm žen. Obžalovaný muž se ale brání, že se ženami prováděl prastarý tantrický rituál, takzvané odháčkování, jehož součástí je sice pohlavní akt, všechny ženy ale o tomto faktu prý věděly a souhlasily.

„Není si vědom toho, že by někoho znásilňoval. Přes tantrické rituály prošly stovky žen a žádná z nich neřekla, že by nevěděla, co znamená odháčkování. Ženy byly vysokoškolsky vzdělané, mohly se to dozvědět na internetu,“ uvedl jeho obhájce Michal Krčma v září roku 2019.

Státní zástupkyně však ženy hájil tím, že byly v důsledku dýchání do takzvané flétny a růže přivedeny do stavu bezbrannosti. „Hlava myslela, ale tělo pociťovalo křeče a nemohly se bránit jednání, se kterým nesouhlasily. Nevěděly o tom, že se jedná o soulož,“ řekla zástupkyně Iveta Eichlerová.

Takzvaným odháčkováním prošly v Česku stovky žen. Osm z nich se ale obrátilo na policii. Podle odborníků některé dodnes trpí posttraumatickou duševní poruchou. „Rozpadají se jim vztahy, mají problémy v partnerském a sexuálním životě, bojí se injekcí, vyšetření, aby je někdo nezneužil,“ popsala soudní znalkyně v oboru psychiatrie Alena Gayová.

Obhájce podá dovolání k Nejvyššímu soudu

Jaroslav Dobeš i jeho spoluobžalovaná asistentka Barbora Plášková jsou už pět let zadržováni v imigračním detenčním zařízení na Filipínách a podle českých úřadů blokují své vydání do Česka. Před dvěma lety už byli pravomocně odsouzeni k pětiletému trestu vězení za znásilnění.

Ve čtvrtek olomoucký vrchní soud pravomocně potvrdil, že jsou vinni ze znásilnění dalších šesti žen. „My jsme souhlasili se soudem prvního stupně, pouze jsme změnili právní větu v tom smyslu, že ke znásilnění došlo užitím násilí, nikoliv využitím bezbrannosti,“ upřesnil mluvčí Vrchního soudu v Olomouc Stanislav Cik.

Obhájce Jaroslava Dobeše CNN Prima NEWS potvrdil, že zřejmě podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Jeho mandantovi je prý upřeno právo na spravedlivý proces. Mimo jiné tím, že soud zamítl Dobešovu žádost o výslech pomocí videokonference.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
Zlínský kraj

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

Infektolog varuje: Miliony Čechů odmítají vakcínu. Covid ale pořád zabíjí hlavně neočkované
Rozhovor

Infektolog varuje: Miliony Čechů odmítají vakcínu. Covid ale pořád zabíjí hlavně neočkované

Počet nakažených covidem denně mírně stoupá, nová vlna pandemie může Česko zasáhnout již na sklonku léta. „Nic účinnějšího než vakcíny proti covidu nemáme. A ani nové protivirové léky zatím rozhodně nejsou variantou očkování,“ říká v interview pro CNN Prima NEWS infektolog a primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel. Žádoucí je, aby vakcínu přijali i neočkovaní uprchlíci a samozřejmě i 3,5 milionů Čechů, kteří vakcínu odmítají, tvrdí. Samozřejmě s výjimkou nejmenších dětí. Světová zdravotnická organizace (WHO) už ale podpořila očkování dětí od šesti měsíců.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:20

Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

07:40

KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

07:11

Pozastavení plynu? Jedna z mála Putinových karet proti Západu, využije ji, říká Bartuška

06:40

Ukrajinský herec Sergij Pritula chce vybrat peníze na nákup dronů Bayraktar

Brutální útok v norském gay baru. Při střelbě zemřeli dva lidé, další jsou zraněni

Nejméně dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu, uvedla na Twitteru norská policie. Norská stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela nedaleko místa činu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

Domácí zpravodajství

Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.