V Česku můžete svobodně šířit blbosti, kritizuje Hořejší. Zpřísnění opatření vítá

Hořejší o povinnosti očkování

Imunolog Václav Hořejší ostře zkritizoval lidi, kteří ve veřejném prostoru šíří mýty či dezinformace o covidu a očkování. „Že vakcína snižuje plodnost nebo že obsahuje čipy, kterými si nás Bill Gates chce podmanit, jsou naprosté blbosti. Všechny tyto věci přispívají k horšící se situaci,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. Jen za neděli přibylo více než 1 800 případů. Počet aktivních nakažených přesáhl 30 tisíc. Přibývá také infikovaných pacientů, kteří musí být hospitalizováni.

Vláda tak přistoupila ke zpřísnění některých proticovidových opatření. Imunolog Václav Hořejší však i přes zhoršující se epidemickou situaci neočekává, že by Česko čekal další lockdown.

„Počty hospitalizovaných a úmrtí jsou daleko nižší než v těch předchozích vražedných vlnách. Lockdown neočekávám. Není to ještě tak zlé, ale může být. Máme tu dva až tři miliony lidí, kteří nejsou ani očkovaní, ani nemají imunitu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno přes šest milionů lidí, což je přibližně 56 procent obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Mnoho odborníků upozorňuje především na to, že bez vakcíny je stále kolem 350 tisíc lidí nad 60 let. Ti by v budoucnu mohli zahlcovat zdravotní systém.

Podle Hořejšího Češi vakcínu odmítají především kvůli dezinformacím, které se šíří ve veřejném prostoru. „Lidem, co šíří dezinformace či nesmysly, by se to mělo zatrhnout. Že vakcína snižuje plodnost nebo že obsahuje čipy, kterými si nás Bill Gates chce podmanit, jsou naprosté blbosti. Všechny tyto věci přispívají horšící se situaci,“ uvedl.

Nová proticovidová omezení, kterými chce vláda neočkované k vakcinaci nepřímo donutit, Hořejší považuje za vhodná. Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé. Hospodští budou mít povinnost kontrolovat bezinfekčnost hostů. Je možné, že právě kvůli těmto skutečnostem se za poslední dny zvedl zájem o očkování bez registrace.

„Tento typ negativní motivace je jediný účinný. Pouhý apel na lidi očividně nefunguje. Chtěl bych zavést téměř povinné očkování alespoň u některých profesí. U nás v Česku to ale asi nejde. Je neomezená svoboda i toho být nezodpovědný a šířit blbosti. Neočkovaní škodí sami sobě a i nám očkovaným,“ dodal.

Tagy: