reklama

V Česku můžete svobodně šířit blbosti, kritizuje Hořejší. Zpřísnění opatření vítá

Imunolog Václav Hořejší ostře zkritizoval lidi, kteří ve veřejném prostoru šíří mýty či dezinformace o covidu a očkování. „Že vakcína snižuje plodnost nebo že obsahuje čipy, kterými si nás Bill Gates chce podmanit, jsou naprosté blbosti. Všechny tyto věci přispívají k horšící se situaci,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. Jen za neděli přibylo více než 1 800 případů. Počet aktivních nakažených přesáhl 30 tisíc. Přibývá také infikovaných pacientů, kteří musí být hospitalizováni.

Vláda tak přistoupila ke zpřísnění některých proticovidových opatření. Imunolog Václav Hořejší však i přes zhoršující se epidemickou situaci neočekává, že by Česko čekal další lockdown.

„Počty hospitalizovaných a úmrtí jsou daleko nižší než v těch předchozích vražedných vlnách. Lockdown neočekávám. Není to ještě tak zlé, ale může být. Máme tu dva až tři miliony lidí, kteří nejsou ani očkovaní, ani nemají imunitu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno přes šest milionů lidí, což je přibližně 56 procent obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Mnoho odborníků upozorňuje především na to, že bez vakcíny je stále kolem 350 tisíc lidí nad 60 let. Ti by v budoucnu mohli zahlcovat zdravotní systém.

Podle Hořejšího Češi vakcínu odmítají především kvůli dezinformacím, které se šíří ve veřejném prostoru. „Lidem, co šíří dezinformace či nesmysly, by se to mělo zatrhnout. Že vakcína snižuje plodnost nebo že obsahuje čipy, kterými si nás Bill Gates chce podmanit, jsou naprosté blbosti. Všechny tyto věci přispívají horšící se situaci,“ uvedl.

Nová proticovidová omezení, kterými chce vláda neočkované k vakcinaci nepřímo donutit, Hořejší považuje za vhodná. Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé. Hospodští budou mít povinnost kontrolovat bezinfekčnost hostů. Je možné, že právě kvůli těmto skutečnostem se za poslední dny zvedl zájem o očkování bez registrace.

„Tento typ negativní motivace je jediný účinný. Pouhý apel na lidi očividně nefunguje. Chtěl bych zavést téměř povinné očkování alespoň u některých profesí. U nás v Česku to ale asi nejde. Je neomezená svoboda i toho být nezodpovědný a šířit blbosti. Neočkovaní škodí sami sobě a i nám očkovaným,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama