Musíme znát stav prezidenta, zda může jednat o vládě, říká specialista na veřejnou správu

Jednání o jmenování vlády mohou trvat týdny, možná měsíce. Ve vzduchu tedy visí otázka, zda je prezident Miloš Zeman na takový maraton jednání v dostatečně dobré kondici. „Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek, podle něhož si Hrad neuvědomuje vážnost situace.

Někteří senátoři už avizovali, že zprávy o zdravotním stavu prezidenta budou dožadovat oficiální cestou. „Pokud by to mělo směřovat k tomu, že Senát a Poslanecká sněmovna budou hlasovat o tom, že prezident republiky není způsobilý vykonávat úřad, mají samozřejmě právo, aby takovou zprávu dostaly, protože je skutkovým základem pro toto rozhodnutí. Samo o sobě to ale nemá zákonný, natož ústavní podklad,“ vysvětlil ústavní právník Aleš Gerloch.

„Prezident se pak proti rozhodnutí Poslanecké sněmovny a Senátu, že není způsobilý vykonávat úřad, může bránit. U ústavního soudu to má přednost před jinými věcmi, projedná se to urychleně,“ dodal.

Vyšetřovací komise

A co by následovalo, kdyby se ukázalo, že Hrad o zdraví Miloše Zemana neinformoval pravdivě či dostatečně? „Představa, že by Sněmovna nebo Senát musely zakládat vyšetřovací komisi, aby si mohly nějakou právní cestou zjednat podklady, je fantasmagorická a doufám, že to nikdo tak daleko nedožene. Celá tato situace vznikla proto, že kancelář prezidenta a podle mě trošku i vojenská nemocnice selhávají a neposkytují veřejnosti dostatečné informace,“ má jasno Oldřich Kužílek. „Možná si pánové neuvědomují vážnost situace,“ doplnil.

Gerloch upozornil na fakt, že zdravotní stav prezidenta se může vyvíjet. „Víme, že ho navštívilo několik politiků bezprostředně po hospitalizaci a referovali ve smyslu, že vypadal unaveně, ale jednali s ním. Je nemocen dlouhodobě, jeho zdravotní stav se vyvíjí a může se za tři týdny změnit,“ řekl.

Mlžení a otazníky

„Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání, kde se v dobrém slova smyslu hrají velká škatulata, a to vyžaduje opravdu velkou soustředěnost na dobro státu. Nejsem si jistý, jestli ten, kdo by třeba nemohl řídit auto, může řídit tohle,“ uvedl Kužílek.

Ten si také myslí, že úkol prezidenta je opravdu značně namáhavý nejenom mentálně, ale souvisí i s tělesnou pohodou. „Mlžením vznikají obrovské otazníky. Chybí nám informace alespoň v podobě nějaké základní zprávy,“ dodal Kužílek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.