Je moc slušný, řekl Babiš o Fialovi. A vy komunista, opáčil šéf ODS

Andrej Babiš (ANO) ve finální fázi superdebaty Česko hledá premiéra zhodnotil, že lídr Spolu Petr Fiala se na pozici premiéra nehodí. Na tomto postu musí člověk podle Babiše řešit řadu věcí najednou, Fiala je navíc „slušný člověk“. Předseda ODS se naopak do Babiše opřel se slovy o staromarxistovi a komunistovi.

„Pana Fialu považuju za slušného a korektního člověka, je to profesor,“ prohlásil Babiš v superdebatě na CNN Prima NEWS. „Nehodí se ale do funkce premiéra. My stále něco řešíme – lockdowny, vakcíny, Green Dealy, Afghánistán, tornáda, přívalové deště, naše vláda toho nejvíc vyžrala,“ vypočetl premiér.

Podle Babiše je sice Fiala „slušný člověk“, ve své straně má ale údajně nekalé živly. „Lídr ústecké kandidátky Karel Krejza je kmotr,“ prohlásil premiér.

Fiala se v reakci na toto prohlášení začal bránit. „V době, kdy premiér hrál s kmotry tenis, tak jsem se věnoval vzdělání a řídil jsem jednu z největších institucí, která musela mít vyrovnaný rozpočet. Na tu práci jsem hrdý,“ pronesl šéf koalice Spolu.

„ A pokud jde o hnutí ANO a jeho výsledky, podívejme se na to, čemu občané čelí. Nezvládá se inflace, Babišova drahota, nedostavěné silnice, neudělalo se nic s důchodovou reformou, mladí nemají perspektivu. To jsou výsledky Andreje Babiše,“ kontroval.

Neomarxisti, staromarxisti, komunisté

Oba aktéři finální části superdebaty se následně pohádali o tom, kdo jaké politické názory ve skrytu duše skutečně zastává a s kým se chce po volbách spojit. Babiš se totiž do Fialy opřel s tím, že se chce spojit s „neomarxisty“. „Fiala zradil vlastní program, protože se chce spojit s neomarxisty, tedy Pirátostanem. My jsme hnutí, které muselo vzniknout kvůli korupci ODS. Proto vzniklo ANO. Oni mě zplodili,“ zopakoval už poněkolikáté Babiš.

Údajně „slušný“ Fiala posléze kontroval: „Nedá se to poslouchat, vy jako staromarxista se spojujete s komunisty, u kterých jste kdysi byl.“ Šéf Spolu doplnil, že jeho koalice je šancí na „politickou změnu“. „Jasně ukazujeme, že jsme nadějí pro českou politiku,“ uzavřel Fiala.

Pusťte si celý záznam debaty Česko hledá premiéra:

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.