Když Rusko nemůže, Indie pomůže. Kremlu se daří hledat odbytiště pro suroviny mimo Evropu

Největší indický výrobce oceli Tata Steel již v dubnu deklaroval, že se odstřihne od ruských surovin, hlavně uhlí. Nyní vyšlo najevo, že ještě v květnu z Ruska odebral 75 tisíc tun uhlí. Výrobce se dušuje, že šlo o doběhnutí starých smluv. Uhlí však není jediná komodita, u které Indie dokonce výrazně navýšila svůj odběr z Ruska.

„V Rusku nemáme žádné továrny ani zaměstnance. Pevně jsme se rozhodli, že s Ruskem přestaneme obchodovat,“ uvedl letos v dubnu největší indický producent oceli společnost Tata Steel, která je součástí konglomerátu Tata. Rozhodnutí se týkalo především uhlí, které je nezbytnou součástí hutní výroby, a tedy i produkce oceli.

„Naše rozhodnutí se týká i našeho byznysu ve Velké Británii a Nizozemí,“ dodala Tata Steel s tím, že i pro své evropské pobočky bude hledat alternativní dodavatele důležitých surovin a odřízne je od zásobování z Ruska.

Indičtí oceláři nakupují

Jenže agentura Reuters nyní zjistila, že Tata Steel s Ruskem dál „vesele“ obchoduje. Podle dobře informovaných zdrojů, na něž se Reuters odkazuje, společnost Tata Steel ještě v květnu z Ruska odebrala kolem 75 tisíc tun uhlí.

Tata Steel se však brání, že květnová dodávka ruského uhlí se týkala ještě smluv, které byly uzavřeny před tím, než se společnost rozhodla nákupy suroviny z Ruska ukončit. „Od té doby k žádným dalším nákupům ani objednávkám uhlí z Ruska nedošlo,“ uvedla firma.

Největší indický výrobce oceli je však jediný, který se od ruského uhlí odstřihl. Pro ostatní je ruské uhlí velkým pokušením. Podle agentury Reuters jsou schopni surovinu získat až s 30procentní slevou oproti běžným tržním cenám. To je také jeden z důvodů, proč indická vláda fakticky nemluví do toho, z jakých zemí výrobci oceli uhlí nakupují. Hutnický průmysl je totiž jedním z klíčových odvětví indického hospodářství, které čelí rostoucím cenám vstupů, a z nich pramenící spotřebitelské inflaci.

Ropa o 30 dolarů lacinější

V případě Indie ale nejde jen o uhlí. Druhá nejlidnatější země světa ochotně od Ruska nakupuje také ropu. A nakupuje jí dokonce mnohonásobně více než před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Letos v lednu a únoru Indie z Ruska neodebrala ani kapku ropy. V uplynulém roce se měsíční objemy pohybovaly nejčastěji mezi dvěma a čtyřmi miliony barelů.

V březnu však začal dovoz ruské ropy do Indie raketově růst. V dosavadním průběhu června dokonce přesáhl 27 milionů barelů, v květnu to bylo přibližně 23 milionů barelů. Květnový denní průměr dovozu ropy z Ruska do Indie činil 740 tisíc barelů a Rusko se hned po Íránu stalo druhým nejvýznamnějším dodavatelem ropy do Indie.

V roce 2021 to bylo jen asi 60 tisíc barelů denně. Vyplývá to z údajů zveřejněných britskou BBC. Také v tomto případě je důvodem cena. Ruskou ropu typu Ural totiž Indie kupuje asi o 30 dolarů na barelu laciněji, než se obchoduje ropa Brent.

Čína odebírá 10krát více

Není to však jen Indie, která Rusku pomáhá řešit potíže s odbytem surovin směrem na západ. Kreml se v tomto ohledu může spolehnout také na Čínu, svého tradičního spojence. Čína se sice snaží zachovat jakýsi neutrální postoj vůči „speciální vojenské operaci“ Ruské federace na Ukrajině, to jí však nebrání zvyšovat z Ruska odběry komodit.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se jen v březnu zvýšily dodávky ruské ropy do Číny více než desetinásobně. Zatímco únorový průměr činil kolem 70 tisíc barelů ropy typu Ural denně, v březnu to již bylo 790 tisíc barelů denně. Také zde Čína využívá výhodné ceny, podobně jako Indie.

Otázkou ale je, jak se bude Rusku dařit své suroviny prodávat poté, co začne platit embargo EU na dovoz po moři. Tím se sníží odběr unijních států asi o dvě třetiny. A ani Čína s Indií nebudou ochotny odebrat jakékoli množství ropy a plynu, byť za nízké ceny.

„K nákupu komodit musíte mít důvod. Pokud v Indii a Číně nebude dostatečná poptávka, nebude ani ochota ropu, plyn nebo uhlí od Ruska kupovat. Navíc by to znamenalo, že by ruské komodity mohly začít vytlačovat suroviny z jiných zemí, které rovněž chtějí zachovat svůj odbyt,“ odhadla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

20:44

CNN: Ruští hackeři se údajně zaměřili na největší ukrajinskou soukromou energetickou firmu

20:18

Rusové bombardují Hadí ostrov fosforovými bombami, hlásí Ukrajinci

19:45

Problémy Ruska se budou zhoršovat. Některé dopady sankcí jsou kuriózní, poukazují experti

Živě
ON-LINE: Další rána pro Rusy na jihu Ukrajiny. Přišli o moderní tanky i desítky vojáků

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Pohled na nahého Johnsona by byl nechutný. Putin vrací úder lídrům Západu za jejich vtipy

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na vtipy, které na jeho adresu pronesli britský ministerský předseda Boris Johnson a kanadský premiér Justin Trudeau. „Kdyby se svlékli, byl by to nechutný pohled,“ řekl šéf Kremlu pro ruská média. Johnson a Trudeau si na summitu G7 v Madridu utahovali z toho, že se Putin v minulosti často nechával fotit svlečený do půl těla.

Bezcitné útoky na civilisty: Počet obětí ruských raket u Oděsy se zvýšil na dvě desítky

Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na jihozápadě Ukrajiny, uvádí ruskojazyčný web BBC. Mezi 20 mrtvými je i jedenáctiletý chlapec. Dalších čtyřicet lidí bylo zraněno, z toho i šest dětí a jedna těhotná žena. Předchozí bilance byla 18 mrtvých a 38 raněných. Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit v této souvislosti konstatoval, že se ruský prezident Vladimir Putin bude muset z nočního raketového útoku v Oděské oblasti zodpovídat.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.