KOMENTÁŘ: Ruské notičky v české petici: Mlčte a nechte Ukrajinu Putinovi

Slovo „mir“ má v ruštině dva základní významy – může znamenat stejně jako v češtině „mír“ a nebo také „svět“. Pokud se teď, jak tvrdí ruská média, na Ukrajině bojuje o „russkij mir“ můžete si vybrat, jestli se jedná o ruskou verzi míru, nebo o nadvládu.

V podstatě je to ale jedno, protože oboje zpravidla znamená ruské tanky v cizí zemi. A jak by měl vypadat „ruský mír“ na Ukrajině, se dozvíte v petici Mír a spravedlnost, kterou k podepsání nabízí vědecký pracovník Václav Hořejší, bývalý ministr zahraničí Jan Kavan a novinář Matěj Stropnický. Ale pochybuji, že by někdo z nich byl skutečným ideovým autorem. To, co se v petici píše, totiž zaznělo už mnohem dříve z Kremlu.

Varování je hned na začátku, v druhé větě: „Mír, k němuž se rády nerady připojí všechny strany konfliktu, ...“ Jelikož mír, jak dále zjistíte, je popsán podle ruských notiček, tak je jasné, že nerada by se měla připojit Ukrajina, zatímco Rusko by se připojovalo moc rádo. A tady si můžeme připomenout větu o Ukrajině pronesenou Vladimirem Putina: „Ať už se to líbí, nebo ne, je to tvoje povinnost, krásko.“

O pár odstavců dál najdeme tvrzení, že se jedná o střet Západu a Ruska na území Ukrajiny. Tak to chápe především Kreml, přičemž Západem myslí země NATO a hlavně Spojené státy. Stačí si přečíst Putinův projev z 24. února loňského roku, kdy ruská vojska vtrhla na Ukrajinu.

Když potom z petice vylejeme omáčku, zůstanou nám tyto body:

1) Zrevidujte (a zřejmě pak i zrušte) sankce, nezavádějte žádné nové sankce.

2) Přestaňte dodávat zbraně Ukrajině.

3) Žádná slovní podpora války a šíření nenávisti vůči kterémukoliv státu

Všechny body jsou oblíbená kremelská témata. Jinak se v petici také dočtete, že tohle je návod, jak zachránit životy ukrajinských civilistů a český blahobyt.

Sankce jsou neúčinné, a proto by se měly zrušit – tvrdí Kreml a autoři petice. Když jsou neúčinné, proč Rusko chce jejich zrušení? Vždyť by mu to mělo být jedno. Nebo, že by Putinovi, který klidně vypálí město do základů, tak záleželo na našich účtech za plyn? Mluvčí Kremlu Dimitrij Peskov například v září uvedl, že dodávky plynu budou plně obnoveny, pokud Západ zruší sankce – tak moc jsou ty sankce neúčinné.

Zastavení dodávek zbraní Ukrajině by se Putinovi moc líbilo, to věřím – a celá Ukrajina by za pár měsíců vypadala jako Buča. Tohle je vůbec jedna ze záhad ruského uvažování – napadnou Ukrajinu, vyhlásí válku celému Západu a pak se diví, že Západ Ukrajinu podporuje. A proč by se vlastně měly zastavit dodávky zbraní zrovna Ukrajině, proč ne Rusku? To si snad nevozí drony z Íránu?

Zákaz slovní podpory války a šíření nenávisti vůči kterémukoliv státu... O válce nesmíte mluvit ani v Rusku, tam je to totiž speciální operace. Tu tam naopak podporovat musíte. „Kterýmkoli státem“ se myslí samozřejmě Rusko, protože jiný stát v tomto konfliktu aktuálně nevraždí civilisty na území souseda. Oblíbeným slovem kremelské propagandy je „rusofobie“. To například napíšete, že ruská armáda v Mariupolu rozstřílela divadlo s krytem pro civilisty, a už jste rusofob. Doporučuji zadat si do vyhledavače slova „Marija Zacharovová, rusofobie“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí našla rusofobii i v boršči.

Petice se tak dá shrnout asi takto: Mlčte a nechte Rusko, ať si na Ukrajině dělá, co chce... „Tam žádné kremelské narativy nejsou,“ řekl v rozhovoru pro Extra.cz jeden z iniciátorů výzvy Matěj Stropnický a odmítl, že by text vznikl ve spolupráci s Rusy. „Je to prostě projev názoru. Někomu může připadat blbej, rozhodně ale není koupenej,“ řekl v rozhovoru. Petice není nic jiného než jeden ruský narativ. Rád bych mu věřil. Stejně rád bych ale věděl, kdo ten text ve skutečnosti napsal a z čeho vycházel.

Tagy: