Politolog Pehe: Vítězstvím pětikoalice ve volbách Česko předběhlo Slováky

Česko si připomíná 103. výročí od vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918. Politolog Jiří Pehe ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS kromě vývoje vztahů mezi Čechy a Slováky také hodnotil, jak se k tomuto státnímu svátku v obou zemích přistupuje.

V Česku se během 28. října tradičně konají akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Češi tak vzpomínají na vznik samostatného Československa v roce 1918 a často také vyzdvihují ideály první republiky.

Na Slovensku je přístup k tomuto státnímu svátku poněkud chladnější. „Československo bylo více pro Čechy než Slováky. Ti 28. října ani neslaví, připomínají si spíš vznik jejich republiky,“ řekl Jiří Pehe ve vysílání CNN Prima NEWS.

Slovensko 28. října oficiálně jako státní svátek sice má, avšak na rozdíl od jiných významných dnů v zemi pod Tatrami zůstává pracovním dnem. Jak zmínil Pehe, Slovensko upřednostňuje 1. ledna roku 1993, kdy se Československo rozdělilo.

Pehe také zhodnotil vztahy Čechů a Slováků po rozpadu i vývoj obou tehdy nově vzniklých republik. „V prvních několika letech bylo Česko vzorným příkladem Západu. Pomohlo také Slovensku do NATO. Slováci udělali krok dopředu až po odpadu Vladimíra Mečiara v roce 1998,“ řekl. Poté si neodpustil poznámku k českým sněmovním volbám: „Vítězstvím pětikoalice Česko předběhlo Slováky.“

Podle Peheho vítězství dané sněmovní většinou koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty ve volbách symbolizuje konec postkomunistického dědictví a politického populismu. „Na Slovensku je rovněž demokratická vláda. Je ale složená z nových populistických stran,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:47

Při útoku na Děnpropetrovskou oblast zemřeli tři lidé

07:31

Ceny paliv v Česku klesají, benzin je nejlevnější od začátku války

07:02

Čech vylepšil kalašnikov. Ukrajinci mohou díky mazanému vynálezu střílet za roh

06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.