reklama

Kontrolou neprošla třetina zmrzlin a polovina ledů do nápojů. Byly v nich bakterie

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v létě zaměřili na zmrzliny a chlazené nápoje. Do konce července nevyhovělo kontrole 30 procent testovaných zmrzlin a 43 procent vzorků ledů do nápojů.

reklama

Inspektoři dosud vyhodnotili 64 vzorků točených a kopečkových zmrzlin. Zhruba 30 procent z nich (19) nesplnilo požadované hygienické limity. „Ve vzorcích zmrzlin laboratorní rozbory potvrdily nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae,“ informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Hlavní příčinou je podle kontrolorů nedostatečný úklid v provozovnách, které zmrzlinu prodávají, a nepříliš časté čištění zařízení na její výrobu. Dalším důvodem mohou být kontaminované suroviny, které výrobci zpravidla kontrolují pouhým okem.

„Roli může hrát i nedostatečné proškolení personálu. Jednou z charakteristických příčin problému u točených zmrzlin je nežádoucí praxe, kdy provozovatelé zmrzlinu na konci dne nelikvidují, ale následující den ji vrací zpět do stroje, čímž může docházet k přenášení bakteriální kontaminace ze stroje na zmrzlinovou směs a zpět,“ doplnil Kopřiva.

Problém je i u ledů do nápojů

SZPI kontrolovala v minulých týdnech také ledy do nápojů. Z 21 odebraných vzorků jich nesplnilo zdravotní nebo hygienické limity devět (zhruba 43 procent). Při rozboru laboratoře hledaly výskyt bakterií Escherichia coli, Clostridium perfringens, enterokoků, koliformních bakterií a bakteriálních kolonií.

„Významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů,“ prohlásil mluvčí SZPI.

I přesto se ale podle něj nedají výsledky zobecnit, protože se inspektoři zaměřují na provozovny, ve kterých by mohli najít nějaký problém. Kontroly podstupují i provozovatelé, se kterými potíže nejsou, ale v menší míře.

Provozovatelé dostali zákaz

Stánky, prodejny či restaurace, kde kontroloři nebyli spokojení, dostaly zákaz používat kontaminované zařízení, jako je výrobník ledu, zmrzlinový stroj a další. Personál musel provést sanitaci stroje a následně ho nechat znovu otestovat.

Až poté, co akreditovaná laboratoř v rozboru potvrdí, že je přístroj v pořádku, inspektoři znovu povolí ho používat. „S dotčenými provozovateli SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce,“ uzavřel Kopřiva.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost
Politika

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama