reklama

Kontrolou neprošla třetina zmrzlin a polovina ledů do nápojů. Byly v nich bakterie

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v létě zaměřili na zmrzliny a chlazené nápoje. Do konce července nevyhovělo kontrole 30 procent testovaných zmrzlin a 43 procent vzorků ledů do nápojů.

reklama

Inspektoři dosud vyhodnotili 64 vzorků točených a kopečkových zmrzlin. Zhruba 30 procent z nich (19) nesplnilo požadované hygienické limity. „Ve vzorcích zmrzlin laboratorní rozbory potvrdily nadlimitní počty kolonií bakterií čeledi Enterobacteriaceae,“ informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Hlavní příčinou je podle kontrolorů nedostatečný úklid v provozovnách, které zmrzlinu prodávají, a nepříliš časté čištění zařízení na její výrobu. Dalším důvodem mohou být kontaminované suroviny, které výrobci zpravidla kontrolují pouhým okem.

K tématu

„Roli může hrát i nedostatečné proškolení personálu. Jednou z charakteristických příčin problému u točených zmrzlin je nežádoucí praxe, kdy provozovatelé zmrzlinu na konci dne nelikvidují, ale následující den ji vrací zpět do stroje, čímž může docházet k přenášení bakteriální kontaminace ze stroje na zmrzlinovou směs a zpět,“ doplnil Kopřiva.

Problém je i u ledů do nápojů

SZPI kontrolovala v minulých týdnech také ledy do nápojů. Z 21 odebraných vzorků jich nesplnilo zdravotní nebo hygienické limity devět (zhruba 43 procent). Při rozboru laboratoře hledaly výskyt bakterií Escherichia coli, Clostridium perfringens, enterokoků, koliformních bakterií a bakteriálních kolonií.

„Významná část provozovatelů stále hrubě podceňuje rizika spojená s nedodržením hygienických postupů při výrobě, skladování a prodeji uvedeného sortimentu a s tím souvisejícím porušením hygienických limitů pro přítomnost mikroorganismů,“ prohlásil mluvčí SZPI.

I přesto se ale podle něj nedají výsledky zobecnit, protože se inspektoři zaměřují na provozovny, ve kterých by mohli najít nějaký problém. Kontroly podstupují i provozovatelé, se kterými potíže nejsou, ale v menší míře.

Provozovatelé dostali zákaz

Stánky, prodejny či restaurace, kde kontroloři nebyli spokojení, dostaly zákaz používat kontaminované zařízení, jako je výrobník ledu, zmrzlinový stroj a další. Personál musel provést sanitaci stroje a následně ho nechat znovu otestovat.

Až poté, co akreditovaná laboratoř v rozboru potvrdí, že je přístroj v pořádku, inspektoři znovu povolí ho používat. „S dotčenými provozovateli SZPI zahájí správní řízení o uložení sankce,“ uzavřel Kopřiva.

K tématu

Další hlavní zprávy

Cestování

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek

Cestování do některých zemí střední Evropy bude od soboty 15. května umožněno očkovaným občanům, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcíny, od níž uplynulo více než 21 dnů. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Od července by pak měl platit celoevropský zelený certifikát – ten umožní za hranice očkovaným, testovaným i těm, kteří prodělali covid.

Domácí

Benešová šla za hranu. Zemanovi házela klacky pod nohy, mají jasno opoziční lídři

Benešová šla za hranu. Zemanovi házela klacky pod nohy, mají jasno opoziční lídři

Pavel Zeman byl dlouho trnem v oku vládnoucí garnituře. Vzpomeňme jen na připravovanou kárnou žalobu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala. K rezignaci Zemana, který dlouhých 11 let zastával pozici nejvyššího státního zástupce, se vyjádřili i další. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) mu poděkoval za dobře odvedenou práci.

Zrušte olympiádu, žádají japonští lékaři. Šéf vlivné společnosti mluví o sebevražedné misi
Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Izrael prožívá nevídané nepokoje. Takové nikdo nepamatuje, říká blízkovýchodní expert
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Pražský hrad nahradil prapor EU izraelskou vlajkou. Chce tak tuto zemi podpořit
Hladiny řek stoupají. Na Úslavě platí třetí stupeň, hasiči zpevňovali hráz rybníka
Další články
reklama
reklama