Čtyři tisíce případů mučení, 27 vražd a dva případy brutálního znásilnění. Takový účet za sebou zanechal někdejší plukovník syrské armády Anvar Raslan, který zároveň pracoval pro tajnou službu režimu Bašára al-Asada. Německý soud se odhodlal k historickému procesu, kdy 58letého Raslana – občana cizího státu – poslal na doživotí za mříže.
V Sýrii od roku 2011 probíhá, třebaže nyní podstatně utlumená, občanská válka. Během ní válčí režim syrského prezidenta al-Asada podporovaný Ruskem proti opozičním rebelům.
Jednou z podstatných figur konfliktu byl i Raslan, který realizoval krutou politiku syrského prezidenta. Plukovník během války nařizoval mučení, pronásledování a vraždění tisíců odpůrců režimu. Data OSN naznačují, že během dlouhého konfliktu v Sýrii bylo uneseno, zadrženo či pohřešováno přes sto tisíc lidí.
BIG NEWS - Anwar Raslan, a former colonel in Assad’s regime was just sentenced to life in prison for crimes against humanity.
— kristyan benedict (@KreaseChan) January 13, 2022
The Koblenz torture trial is the first of its kind worldwide. It won’t be the last. Our full reaction soon. pic.twitter.com/lk4oJtxMKQ
Odhady Syrské organizace pro lidská práva (SNHR) pak jdou ještě dál. Podle této organizace v Sýrii zmizelo nebo bylo uvězněno 149 tisíc lidí, za drtivou většinu těchto případů je údajně zodpovědná syrská vláda.
Jak syrského plukovníka dopadli?
Raslan v roce 2012 pravděpodobně dezertoval a po řadě peripetií se ocitl v Německu. Právě tam ho měli poznat oběti mučení, jejichž výpovědi vedly k Raslanově zadržení v únoru roku 2019. Spolu s ním policie vypátrala i jeho spolupracovníka Ijáda al-Gháriba, který už v Německu pyká za napomáhání ke zločinům proti lidskosti. Za mřížemi stráví čtyři a půl roku.
Německá justice totiž umožňuje stíhat i občany cizích států. Toho soudy v Německu využily i v případě stíhání Raslana a nakonec ho za zločiny proti lidskosti poslaly za mříže na doživotí. A to bez možnosti podmíněného propuštění. Jde navíc o historicky první případ odsouzení člověka, který páchal zločiny během občanské války v Sýrii. Právníci Raslana se rozsudku bránili s tím, že plukovník osobně zločiny nepáchal a ze země navíc dobrovolně utekl.
Verdikt německého soudu naopak vyvolal pozitivní reakce u aktivistů i příbuzných obětí al-Asadova režimu.
„Začínáme vidět plody snahy odvážných obětí, aktivistů a dalších o dosažení spravedlnosti za příšerná zvěrstva páchaná v syrských věznicích,“ citovala agentura AP Balkees Jarrahovou z lidskoprávní organizace Human Rights Watch. „Rozsudek je přelomový pro syrské oběti a německou justici v tom, že probořil zeď beztrestnosti,“ dodala.