Novavax míří do Česka, registrace začne už za několik dní. Jak nová vakcína funguje?

Vládní odborníci i politici si slibují, že nová látka od společnosti Novavax namotivuje k očkování i takzvané odmítače, kterým vadí vakcíny na základě mRNA. Registrace k proteinovému očkování by mohly být možné už do 14 dnů. Co byste o Novavaxu měli vědět?

Virolog Libor Grubhoffer uvedl, že je Novavax klasická vakcína vyrobená moderními technologiemi. „Jde o vakcínu jiného typu, než jsou ty, které dosud máme k dispozici pro plošné očkování. Označujeme jí jako podjednotkovou. Její účinnou složkou je spikový protein vyrobený speciální technologií. Dosavadní vakcíny jsou genového nebo vektorového typu. To znamená, že účinnou složkou je genetická informace,“ vysvětlil v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS.

Podle virologa by látka měla být minimálně stejně účinná, jako ty od společností Pfizer a Moderna. „Novavax dokonce deklaruje, že náběh tvorby specifických protilátek je o něco kratší, přichází po sedmi dnech,“ upozornil.

Informaci pro CNN Prima NEWS doplnila imunoložka Blanka Říhová. „Nová vakcína funguje v podstatě na starém principu. To je pozměněná bílkovina, to znamená S protein, hrotový protein, a k tomu bude muset být dodávána ve spojení s adjuvans (chemická látka, makromolekula nebo celé buňky některých usmrcených bakterií, které zesilují imunitní reakci na podaný antigen – pozn. red.), které je vždy trošku zátěžové. Používáme ho u všech vakcín, jinak to ani nejde, to jen mRNA to nemá. Adjuvans je ale určitým způsobem zátěž,“ konstatovala. Dodala, že vakcínu mRNA od společnosti Pfizer považuje za téměř dokonalou a bezpečnou, přesto příchod Novavaxu vítá.

Dvě dávky stejně jako u mRNA

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doufá, že Novavax přispěje k lepší proočkovanosti země. Do Česka by vakcína měla dorazit na přelomu února a března. V České televizi Válek doplnil, že registrace na očkování touto látkou by mohla být spuštěna do 14 dnů.

Jak uvádí Covid portál, tato vakcína bude uznávaná digitálním certifikátem EU COVID. Platný bude 14 dní od provedení vakcinace.

  • počet potřebných dávek pro osobu: 2
  • doba mezi dávkami: 21 dnů
  • schválené věkové omezení pro použití: 18+

„Vakcína je podobná, jako byly ty starší třeba na chřipku, je to atenuovaný (oslabený – pozn. red.) virus s určitými antigenními epitopy, který zajistí reaktivitu proti celé koroně viru,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík.

Podle něj má látka Novavax i několik výhod. „Do jisté míry by oproti staré vakcíně mohla ta od Novavaxu lépe fungovat proti různým mutacím. Tam totiž aplikujeme jen spike protein na různém médiu, ať už je to vektorová vakcína, nebo jiná,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS Balík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.