Šéf hnutí SPD Tomio Okamura přirovnal cestu předsedů obou komor českého Parlamentu – Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a Miloše Vystrčila (ODS) – do Bruselu k československým komunistům, kteří si za totality jezdili pro rozumy do Sovětského svazu. „Když mě kritizuje Tomio Okamura, který doslova papouškuje kremelskou propagandu opírající se o stalinismus, beru to jako kompliment,“ uvedla Pekarová v reakci na dotaz CNN Prima NEWS.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová odcestovali do Bruselu, aby se zúčastnili jednání s nejvyššími představiteli Evropské unie a NATO. Setkali se mimo jiné s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem či s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Ursula von der Leyenová, Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil v Bruselu Zdroj: ČTK
Právě společnou fotku Leyenové, Pekarové a Vystrčila Tomio Okamura sdílel na svém Facebooku. K příspěvku dále napsal: „Když jsem viděl tuto fotografii, vzpomněl jsem si na podobné fotky, když čeští kolaborantští politici jezdili děkovat za ochranu Třetí říši nebo když jezdili za soudruhy do Moskvy. Dnes se jezdí klanět do Bruselu.“
Přirovnání obou předsedů Parlamentu k protektorátním kolaborantům či československým komunistům nezůstalo bez odezvy. „Když mě kritizuje Tomio Okamura, který doslova papouškuje kremelskou propagandu opírající se o stalinismus, beru to jako nejlepší možné potvrzení, že to dělám dobře,“ uvedla Pekarová pro CNN Prima NEWS.
Reakci Vystrčila redakce zjišťuje. Nutno podotknout, že Okamura si s Pekarovou vyměňuje jízlivé poznámky dlouhodobě. V poslední době kritizoval například její kontroverzní výroky mířené směrem k Maďarsku a tamnímu premiérovi Viktoru Orbánovi.
Názorová válka
Pekarová s Okamurou se mnohokrát neshodli, když byli hosty v nedělní Partii na CNN Prima NEWS. V pořadu se pravidelně hádali o tom, zda je extremistickou stranou SPD či TOP 09. Některé slovní přestřelky naznačují, že konflikt obou zmíněných politiků nemusí být pouze názorový, ale i osobní.
Veřejnosti také utkvěl v paměti jejich spor z lednové schůze Sněmovny, když vláda Petra Fialy (ODS) žádala o důvěru. Okamura Pekarovou ostře konfrontoval s tím, že sama sebe považuje za demokratku a SPD za extremistickou stranu.
„Když někdo prosazuje demokracii, tak tady paní Pekarová Adamová s oblibou říká, že to nejsou demokrati. Urazí tady poslanecký klub SPD, řekne, že prý SPD nemá mít zastoupení ve vedení Sněmovny, přitom Jaroslavu Baštovi (poslanec SPD – pozn. red.) nesahá ani po kolena. Vy jste nebyla ani ve vězení, ani jste nepodepsala Chartu 77,“ vyčetl jí.
Nutno podotknout, že Pekarová se narodila v roce 1984. Když šlo naposledy přidat svůj podpis pod Chartu 77 v lednu roku 1990, političce bylo šest let.