reklama

Ostrá hádka o stavu Zemana: Jste úplně mimo, osočovali se navzájem Hilšer a Hasenkopf

V pořadu 360° na CNN Prima NEWS došlo k ostré hádce mezi senátorem Markem Hilšerem (MHS) a právníkem Pavlem Hasenkopfem. Hosté debaty se neshodli v tom, jak by se zákonodárci měli postavit ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana.

reklama

Předsedové všech sněmovních stran se v úterý seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 Ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty se vysloví pro aktivaci zmíněného článku. Zdrženlivější přístup v tomto ohledu zastává premiér Andrej Babiš (ANO) i šéf SPD Tomio Okamura (SPD).

Podle právníka Pavla Hasenkopfa je podstatné především to, zda prezident vnímá a je psychicky v pořádku. „Nejde o pracovní neschopnost. Jde o to, zda je Zeman schopen se rozhodovat a prezidentskou vůli ventilovat navenek. Pokud by to chybělo, tak se teprve pak dostáváme ke článku 66 Ústavy,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Hilšer: Nemůžeme podléhat spekulacím

Senátor Marek Hilšer v tomto ohledu připomněl, že horní komora Parlamentu není institucí, která by věci, jako je zdravotní stav prezidenta, měla posuzovat. „Jako ústavní činitelé nemůžeme podléhat spekulacím a videím. Musíme dát na to, co napíše instituce, jako je Ústřední vojenská nemocnice,“ uvedl.

S tím Hasenkopf nesouhlasil. „To, jestli je způsobilý vykonávat funkci, od toho tam jste vy (senátoři, pozn. red.), ne lékaři. Lékař vám dá znalecký posudek, ne rozsudek. Vy tam jste od toho, abyste uvedli, zda je prezident způsobilý,“ pustil se do Hilšera. Poté senátora osočil z toho, že je mimo. Hilšer mu to oplatil stejnými slovy.

„To Zemanovi vezmeme pravomoci vždy, když bude mít chřipku?“ ptal se Hasenkopf. Na to Hilšer reagoval následovně: „Musíme se chovat podle toho, aby tato země mohla fungovat. Bohužel máme jasné zprávy od lékařů, že toho schopen není. Kdyby měl chřipku, lékaři by asi napsali něco jiného.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama