Pěstujte rostliny štěstí, poradíme vám, které to jsou

Některým rostlinám je od nepaměti přisuzován dar přinášet štěstí nejen tomu, kdo je pěstuje, ale celému domu. Právě jim je nutné věnovat maximální péči, aby co nejdéle vydržely. Rodinné štěstí je tak zachováno a traduje se, že trvá většinou tak dlouho, dokud se rostlině daří. Pokud se jí ale přestává dařit, je dobré rychle opatřit novou, je naštěstí z čeho vybírat. Účinek je ještě umocněn, pokud takovou rostlinu štěstí dostaneme darem.

Jetelíček (Oxalis)

Název oxalis je odvozen od řeckého slova – oxys, kyselý, proto správný název rostliny je šťavel. Listy obsahují kyselinu šťavelovou, a mají proto kyselou chuť. Po celé zeměkouli roste asi 800 jak jednoletých, tak vytrvalých druhů

Šťavel nízký (Oxalis depressa), který se také nazývá jetelíček pro štěstí, patří u nás k těm nejznámějším. Z drobné hlízky vyrůstají řapíkaté, trojčetné, světle zelené listy a jednotlivé květy mají v průměru 2-3 cm. Růžové květy jsou na vysokých stopkách. Kvete od konce července až do října. Vyžaduje písčitou humózní zem, slunné stanoviště, ale ne úpal. Snadno se množí drobnými hlízkami.  Je zcela nenáročný a mrazuvzdorný. Vhodný je především do skalek, kde se uplatní jako výborná kobercová rostlina. Lze jej pěstovat i v květináčích, poslouží jako velmi pěkný dárek. Je ale dobré vědět, že květy se rozvíjejí na slunci, pokud rostlinu přemístíme do stínu, květy se velmi rychle zavřou.

K tématu

Jmelí (Viscum)

Rostlina je stálezelená a roste vysoko v korunách stromů. Již našim předkům připadalo jmelí tajemné, právě pro výšky, ve kterých roste a plody- bílé bobulky, které jsou podobné svým, tvarem a velikostí perlám. Navíc dozrávají během prosince. A vše co je tajemné, má i kouzelné účinky. Věřilo se tedy, že chrání před ohněm a zavěšovalo se do domů, aby současně ochraňovalo proti čarodějnicím a zlým duchům. Věřilo se, že přináší štěstí stejně jako zavěšená podkova nebo nalezený čtyřlístek.

Podle starých Keltů zajišťuje plodnost, proto se pod ním dodnes líbáme. Navíc přináší do domu, štěstí, odvahu a lásku. Ve středověku se využívalo jako významná léčivá rostlina a moderní věda léčivé účinky potvrdila. Jmelí obsahuje látky upravující dlouhodobě krevní tlak, podporuje rozšiřování cév, proto slouží k výrobě léků proti arterioskleróze. Podle tradic nosí štěstí tomu, kdo je jím obdarován, proto si jej nikdy nekupujeme sami pro sebe, ale pouze jako opětovaný dárek pro své blízké a přátele. Je zcela jedno, zda je zlacené, stříbrné nebo jenom přírodní, zelené.

Chryzantéma (Chrysanthemum)

Chryzantéma je pro Číňany jednou z rostlin, které symbolizují štěstí. Málokdo ví, že její název pochází z řečtiny a v překladu znamená zlatá květina. Známější je už skutečnost, že chryzantémy patří v Japonsku k oblíbeným květinám již několik staletí (čehož důkazem je její zobrazení v císařském erbu) a dokonce 9. září je pro chryzantémy v této zemi slavnostním dnem. U nás je známe jako listopadky a jsou u nás neodmyslitelně spojeni se svátkem Všech svatých, kdy jsou používány na výzdobu hrobů. V posledních letech se ale stávají chryzantémy stále oblíbenější především jako venkovní trvalky, jako řezané květy do nejrůznějších druhů vazeb a současně jako hrnkové rostliny pro krátkodobou dekoraci především teras, balkonů, vchodů do domu ad.

Název chryzantéma má původ v Řecku a znamená zlatý květ. Tradice pěstování těchto rostlin je ale spjata s Japonskem a Čínou, kde se začaly již v dávné minulosti šlechtit. Pro místní obyvatele je chryzantéma symbolem lidské dokonalosti. Šlechtění chryzantém je stará tradice, která má své kořeny v Číně a Japonsku, odkud pocházejí tyto původně divoce rostoucí rostliny. V Evropě se objevily až v 18. století a s pokračujícími dovozy se začalo i s jejich šlechtěním. V současné době je sortiment tak obří, že je možné vybírat z nejrůznějších barev, tvarů květů, velikosti, výšky ad.

Rozchodníky (Hylotelephium syn. Sedum)

Je jich celá řada. Ty, co kvetou až do zimy, dosahují výšky až 50 cm, typické jsou šedozelené listy a nafialovělé okolíky s násadou poupat. Po staletí se věří, že tyto rostliny přinášejí štěstí a dlouhověkost, proto je nalézáme téměř v každé zahrádce. Jsou zárukou i posmrtného života v bezpečí a klidu, pro jsou často vidět na hrobech. Vyhovuje jim vlhčí prostředí polostínu, jsou tolerantní i k hlubokému stínu, kde rostliny získávají krásné vybarvení listů a celkovou mohutnost. Nevadí jim ale ani suché písčité stanoviště.

Jsou vhodné i pro pěstování v nádobách, kde vyniknou jako solitéry a jsou velice dekorativní. Podle jednotlivých druhů kvetou od měsíce srpna až do mrazů. I po odkvětu je rostlina dekorativní. Velmi často se nechává zaschlé květenství na rostlině až do jarních měsíců. Rozchodníky mají jedlé listy, které se používají jako doplněk do salátů a polévek. V současné době jsou hylotelephia módním hitem. Domovem je Sibiř.

Aloe (Aloe vera)

Je považována za rostlinu přinášející štěstí a odhánějící zlo. V Africe je zvykem několik rostlin aloe vera pověsit nad své dveře, aby se vyvarovali zlých duchů. Egypťané umísťují aloe vera nad dveře svých nových domovů jako symbol naděje a štěstí pro ty, kdo tam žijí. Používá se i jako dar novomanželům po svatebním obřadu. Když vyrazí nové výhonky, manželé budou šťastní. Aloe je vynikající pokojová rostlina, velmi nenáročná, ale nejnižší teplota v zimě nesmí klesnout pod 5 °C.

Půdu vyžaduje písčitou, dobře propustnou, plné slunce, případně mírné přistínění. Aloe roste poměrně rychle, každoročně vytváří několik odnoží, které je třeba od mateřské rostliny oddělit a vysadit do jiné nádoby, nejlépe po jedné rostlině. Vyplatí se i každoroční přesazení, nejlépe v době oddělování odnoží. Na dno květináče je nutné umístit drenážní vrstvu, kořeny nesmí být přemořeny, jinak rostlina uhnívá, nevytváří přírůstky a hnědne od špiček listů. Jedná se o rostlinu dlouhověkou a při vhodné péči ji můžeme pěstovat mnoho let.

Myrta (Myrtus)

Pochází ze severu Afriky a jihu Evropy. Jde o stálezelený keř, s až 5 cm dlouhými listy. Bez myrty se u nás neobejde žádná svatba. Právě její větvičky jsou symbolem štěstí a věčné lásky. Již před tisíciletími staří Řekové a Římané měli ve zvyku zdobit mladé nevěsty myrtovými věnečky. Byla součástí oslav a hlavně zásnub, a to se dodržuje dodnes i u nás. Listy produkují éterické oleje s výraznými posilujícími účinky. Tyto oleje se často využívají v kosmetice.

Myrta je také v řecké mytologii za symbol Afrodity - bohyně lásky a krásy. Oleje jsou využívány také v aromaterapii, protože čistí a uvolňují dýchací ústrojí. V mnoha zemích se výtažek z myrty používá pro podporu vlasového růstu. Ačkoli je myrta exotická rostlina, ještě počátkem 20. století byla součástí každé české domácnosti. Pěstování je jednoduché, nesmí se přelít a nesnese vysokou teplotu v místnosti. Má nezaměnitelnou vůní, listy a pupeny se navíc přidávají do čerstvých salátů nebo k pečenému masu.

Tagy:

Hlavní zprávy

O podporu koalice Spolu nestojím, řekl Hilšer. Rozhodnutí Fialova týmu ho ale překvapilo
360°

O podporu koalice Spolu nestojím, řekl Hilšer. Rozhodnutí Fialova týmu ho ale překvapilo

Koalice Spolu vlastního kandidáta na Hrad nenominuje, podpoří místo toho trojici nezávislých adeptů. Není mezi nimi Marek Hilšer, senátor, který kandidoval už před pěti lety. Toho rozhodnutí vládní koalice podpořit ne jednoho, ale hned trojici kandidátů překvapilo. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Sám však o pomoc jakékoliv politické strany podle svých slov nestojí. Podobně se vyjádřila i Nerudová, kterou však premiér Petr Fiala (ODS) jako vhodnou kandidátku zmínil.

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor
Ukrajina

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:20

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

00:01

Ukrajinci ohlásili nalezení další ruské mučírny

23:22

Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200 tisíc mobilizovaných

23:14

Prezident Ukrajiny Zelenskyj pozval Ústavní radu Francie, aby se připojila k jednání o zřízení Zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině

Bayern si zatrénoval. Plzeň schytala v Mnichově stejný nášup jako před devíti lety

Žádný zázrak se nekonal, třetí zápas Viktorie Plzeň v Lize mistrů skončil tak, jak bylo potají predikováno – výpraskem. Fotbalisté ze západu Čech prohráli na hřišti slavného Bayernu Mnichov 0:5. Největší podíl na debaklu má dvougólový Leroy Sané, po jedné brance přidali Eric Maxim Choupo-Moting, Sadio Mané a Serge Gnabry. Červenomodří si tak z Bavorska odvážejí stejný výsledek jako před devíti lety.

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Živě
ON-LINE: Od vyhlášení mobilizace vstoupilo do ruské armády na 200 tisíc lidí, řekl Šojgu

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS. Sergej Šojgu uvedl, že od částečné mobilizace vstoupilo do armády na 200 tisíc lidí.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

Domácí zpravodajství

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.