Hrozí v České republice nástup jakéhosi autoritářského systému? Politolog Michal Klíma v pořadu K věci na CNN Prima NEWS uvedl, že mít nekonformní názory je v dnešní společnosti problematické. Jako příklad uvedl Petra Druláka, který kvůli svým kontroverzním pohledům na ruskou invazi čelí časté kritice. Klíma ve svém komentáři rovněž pojmenoval tři hlavní proudy, které podle něj v Česku vykazují autoritářské sklony. Patří mezi ně i „pátá ruská kolona“.
„Mít nekonformní názory je problematické,“ řekl Michal Klíma. Podle něj do Česka přichází elitní autoritářství. Klíma například v komentáři pro web Lidovky.cz pojmenoval tři hlavní proudy, které podle něj v Česku vykazují autoritářské sklony.
„Zaprvé, působí tu pátá kolona ruského režimu, jež parazituje na českém patriotismu a slovanství. Zadruhé, patří sem frustrovaná část obyvatelstva, již zasáhla covidová a ekonomická krize. Zatřetí, je tu část elitních demokratů, kteří připouští měkkou verzi autoritářství jako způsob řešení problémů,“ uvedl politolog.
Podle Klímy mohou tyto vlivy negativně pocítit jedinci, kteří nezastávají „mainstreamové“ názory. „Údernické aktivistické skupiny si dovolují lustrovat názory odborníků, zda něco je vědecké, či není,“ sdělil. Jako příklad uvedl osobu politologa a bývalého velvyslance ve Francii Petra Druláka.
Válka na Ukrajině
„Profesor Drulák má jiný názor na řešení rusko-ukrajinské krize, než je většinový. Já s ním nemusím souhlasit, ale na druhou stranu není třeba dělat z něj vyvrhele a jako bývalého ředitele Ústavu mezinárodních vztahů jej nálepkovat, že je nepřítel. Jde o dehonestaci ve společnosti a zničení jeho pověsti. Tomu se lze jen těžko bránit,“ prohlásil Klíma.
Drulák v posledních měsících čelil ostré kritice i posměchu za své názory či předpovědi ohledně ruské agrese na Ukrajině. „Nevím, o co se západní stratégové, kteří říkají, že se situace obrací a Ukrajina může zvítězit, opírají. Přijde mi to jako naprostá fantasmagorie,“ pronesl například na začátku září ve vysílání CNN Prima NEWS.
Krátce na to ukrajinská armáda započala na severovýchodě země bleskovou protiofenzivu, kterou šokovala Rusy i některé západní analytiky. Za několik dnů Ukrajinci dobyli mnohonásobně větší území, než se okupantům podařilo obsadit za celý měsíc. Později se Ukrajincům začalo dařit také na jižní frontě, kde osvobodili i Cherson.
Drulák mnoho podporovatelů Ukrajiny rozčílil i svými chladnými výroky o ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském. V minulosti už také kritizoval protiruské sankce, které na Moskvu za její zločiny uvalují západní země. Po nedávném označení Ruska za stát podporující terorismus ze strany EU vzbudil pozdvižení rovněž výrokem, že ruské útoky na kritickou infrastrukturu jsou tváří moderní války a obdobně v rámci vojenských konfliktů postupují i Američané. „Tyto metody tedy můžeme označit za teroristické, ale netýkají se pouze Ruska,“ vysvětlil.