reklama

Pospíšil: Nemůžeme přistoupit na Lukašenkovu hru. Pustit do EU uprchlíky by byla tragédie

Napětí mezi Běloruskem a Polskem dál eskaluje. Vojáci běloruské armády se střelbou snažili zahnat unikající migranty, kterým se nepodařilo dostat do Polska, zpátky k unijní hranici. Europoslanci Jiří Pospíšil (TOP 09) a Ondřej Kovařík (ANO) se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS shodli, že situace je kritická, Evropská unie ale nesmí přistoupit na kompromisy.

reklama

Migranty k hranici obou států cíleně dopravili Bělorusové, akci organizují tamní úřady v čele s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Ten nejprve běžence posílal do Litvy, která mimo jiné přijala exilovou vládu Svjatlany Cichanouské a prosazuje v Evropské unii tvrdé sankce proti Minsku, poté do Lotyšska a nyní do Polska.

„Je to zcela mimořádná situace. Poprvé jeden ze států organizuje útok na zemi Evropské unie skrze uprchlíky. Jde o formu hybridní války. Není to běžný postup uprchlíků, je to útok Běloruska podporovaného Putinovým režimem,“ uvedl europoslanec Jiří Pospíšil.

Situace je kritická také podle Ondřeje Kovaříka. „Jedná se o státem organizované pašování lidí. Pro ně to nebyla přirozená volba, dostali se pod tlak a vliv ze strany běloruského režimu,“ podotkl europoslanec z hnutí ANO.

V pondělí se pokusilo na polskou stranu dostat více na dva tisíce lidí. Podle polské policie byla v noci situace na hranicích klidná. Přes den se ale stovky migrantů opět pokusily překonat žiletkový drát a dostat se do Polska. Káceli stromy a kmeny pokládali na plot, aby ho mohli přelézt.

„Namísto toho, aby se polské bezpečnostní síly pokusily pochopit situaci a pozvaly obránce lidských práv na konzultace, vyvíjely psychologický nátlak nasazením vrtulníků a použily slzný plyn,“ uvedl mluvčí běloruského Výboru státní pohraniční stráže Anton Bychkovsky.

Podle jiných informací ale Bělorusové střílejí do vzduchu, aby odradili migranty, kteří chtějí utéct od hranice zpět do Běloruska.

Je to humanitární katastrofa

„Uprchlíci se stali nástrojem agrese. Je to humanitární katastrofa a lidé jsou bráni jako zbraň proti Unii. Nesmíme ustoupit, byl by to precedens, který by jiné země používaly proti nám. Nesmíme přistoupit na hru Lukašenka, byla by to pohroma. Nesmíme pustit uprchlíky na území EU, ale na druhou stranu můžeme poskytnout humanitární pomoc,“ apeloval Pospíšil.

Podle Kovaříka se nelze tvrdé reakci Poláků divit, protože mají právo střežit a bránit své hranice. „Musíme hledat řešení, jak vše uklidnit a pro lidi, kteří jsou v pasti, najít řešení,“ konstatoval europoslanec.

Jako jednu z cest vidí nekompromisní přístup z hlediska ochrany vnější hranice. Následně by přidal i další nástroje. „Probíhají jednání ohledně uvalení dalších sankcí vůči běloruskému režimu. Zaměřila by se i na představitele, kteří tuto akci řídí a podněcují. Lukašenko ale není ochotný vzájemnou situaci řešit, ze strany EU musí přijít razantní krok,“ podotkl Kovařík.

Běloruský výbor pro pohraniční stráž zveřejnil video, které ukazuje vybavení, které polští pohraničníci používají proti uprchlíkům. Mají vodní děla i vrtulníky. Část migrantů z polské hranice prý Bělorusové odvezli na hranici s Litvou. Není jasné, zda tam dokázali přejít.

„Už jsme měli informace o přítomnosti nelegálních migrantů na polsko-běloruské hranici. Dnes jsme začali rozmisťovat další síly v těch úsecích, kde by mohlo dojít k průlomům na území Litvy,“ prozradil velitel litevské pohraniční stráže Rustamas Liubajevas. Cílem migrantů však nadále zůstává většinou Německo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama