reklama

Pozitivně testovaný do práce a negativní neočkovaný ani k holiči? Absurdní, říká Dostál

Pracovní karanténa nedává smysl a může vytvořit rizikové scénáře, kdy nakažení pracovníci přijdou do styku se zranitelnými lidmi. Vytvořila se absurdní situace, kdy negativně testovaný neočkovaný nemůže k holiči, zatímco pozitivně testovaný může do práce, upozornil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Nákaza klienta během pracovní karantény by mohla mít podle něj nepříjemnou právní dohru.

reklama

Pracovní karanténa se bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Lidé zařazení do pracovní karantény budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní antigenní samotest na koronavirus.

Takové opatření ale Ondřej Dostál nevítá s velkým nadšením. Problém vidí už v samotném termínu. „Karanténa je podle zákona oddělení člověka podezřelého z nákazy od ostatních fyzických osob,“ upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle experta na zdravotnické právo navíc mohou vzniknout rizikové situace, které by mohly mít nepříjemnou právní dohru, a to platí obzvlášť v nemocničních zařízeních či sociálních službách.

„Právě tam, kde přicházíme do styku s nejzranitelnějšími, to nedává žádný smysl. Uměl bych si představit, že nakažený pracovník zůstane na home office nebo na velínech, kde nepřichází do kontaktu s dalšími lidmi. Ale v sociálních službách stěží,“ rozvedl dále Dostál v pořadu 360°.

„Pokud by někdo chytil covid a měl z toho nějaké problémy – třeba něčí babička – a pak by se zjistilo, že tam byla pracovní karanténa s těmi pozitivními (pracovníky), tak by to mohlo být pro provozovatele daného zařízení právně nepříjemné,“ upozornil právník.

„Vytváříme zjevně absurdní situaci, kdy zatímco negativně testovaná neočkovaná osoba nemůže ani k holiči, tak osoba pozitivně testovaná může být za určitých okolností připuštěna mezi pacienty nebo staré lidi v ústavu,“ nešetřil kritikou Dostál.

Na argument reagoval místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL), podle něhož k pracovní karanténě ve skutečnosti nemusí vůbec dojít, pokud se pandemie koronaviru a omikronová vlna nevymkne kontrole. Třebaže jde o krajní řešení, stále se jedná pouze o přípravu na krizovou situaci. „My všichni doufáme, že k tomu nedojde,“ podotkl Philipp.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Významný nárůst počtu pozitivních školáků. Testy jich odhalily opět přes tři tisíce

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 357 případů koronaviru, z toho 3 016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dříve a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

reklama