Jezinky a bezinky vás neotráví

Jezinky a bezinky vás neotráví

Divadlo Studio DVA před měsícem premiérovalo groteskní detektivku Jezinky a bezinky s Evou Holubovou, Ivou Janžurovou a Romanem Štabrňákem v hlavních rolích. Režie se ujala Sabina Remundová, která s gustem hraje nastávající ženu uznávaného divadelního kritika Mortimera Brewstera, temperamentní Elen.

Ohlédnutí za travičskou komedií

Americký dramatik Joseph Kesselring je autorem černé komedie z roku 1939, jenž byla ve čtyřicátých letech hitem na Broadwayi. Odtud ji do Čech a do Divadla ABC dovezl Jan Werich. Jezinky a bezinky mají i svou filmovou podobu, s Cary Grantem a Priscillou Lane.

Pražské Divadlo ABC kus prvně uvedlo v roce 1958 v režii Jána Roháče a mnozí diváci dodnes vzpomínají na jeho další inscenování z konce devadesátých let, kdy role netradičních tetiček ztvárnily Květa Fialová s Jaroslavou Adamovou. Svou stopu Jezinky a bezinky zanechaly také na scénách v Brně, Příbrami či Opavě. Před čtyřmi lety se předlohy chopila pražská Ypsilonka se Zuzanou Kronerovou a Janou Synkovou v partech nerozlučných sester.

Novinka Studia DVA

I když jsou nyní hlavním diváckým tahákem dvě zkušené komindy v rolích Marty a Abby- Iva Janžurová s Evou Holubovou, s nezaměnitelným zjevem a hereckým projevem, nutno dodat, že zejména Roman Štabrňák- coby jejich synovec Mortimer- je ve své šarži jako doma, skvěle drží formu, specifický humor i energii nové inscenace.

Jezinky a bezinky (kdysi zvané též Arsenik a staré dámy) jsou klasickou situační konverzačkou, jejíž výpravnost podtrhuje salónní scéna Adama Pitry. Původní hudba Kryštofa Marka osvěžuje jednotlivé výstupy a dodává hře na dynamice.

Kromě již zmiňovaných person v představení mj. uvidíte: Václava Jílka (bláznivý Teddy), Karla Vlčka (pastor Harper, komisař Ronney), Michala Slaného a Petra Pěknice (groteskně pojatí strážníci) či Mojmíra Maděriče (ředitel dobročinného ústavu Witherspoon).

Koukněte na další reprízy. A můžeme si na to připít třeba domácím bezinkovým vínem, co říkáte?

Text: Dana Benešová-Trčková