Praha má problém s narkomany. Kontaktních center je málo, jedno v obytném domě končí

Podle analýzy, kterou si nechal udělat pražský magistrát, by město potřebovalo devět kontaktních center pro drogově závislé. Fungují tři – a jedno z nich teď skončí. Rozhodla se tak městská část Prahy 5 a dala mu výpověď z nájmu.

Nezisková organizace Progressive, která kontaktní centrum v Mahenově ulici v Praze 5 provozuje, se musí vystěhovat nejpozději do konce ledna roku 2023. „Výpovědním důvodem, který nám byl sdělen, nebo alespoň tím verbalizovaným, bylo zklidnění situace v Košířích,“ říká Vojtěch Janouškovec, výkonný ředitel organizace.

Podle vedení městské části i místních obyvatel má zdejší kontaktní centrum jeden zásadní nedostatek, je umístěno v obytné zástavbě. „Je v obytném domě, kdy to centrum má zprava, zleva, shora sousedy, běžné rodiny a podobně. Takže ta zátěž pro místní obyvatele je neúnosná. Ti lidé nežijí v bezpečném, čistém veřejném prostoru. Bojí se,“ vysvětluje starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Centrum navštěvuje v průměru 90 lidí denně. A jak říká jeho vedoucí, přínos má hlavně v prevenci. Vyměňování injekčních jehel a stříkaček chrání klienty především před žloutenkou typu C. Její léčba u jednoho pacienta stojí 600 tisíc korun. „Kdybychom každého klienta, který by se mohl nakazit tímto typem hepatitidy, léčili, tak je to mnohem dražší než náš celoroční provoz tady,“ vypočítává vedoucí kontaktního centra Kristýna Kinkalová

Se zrušením kontaktního centra kategoricky nesouhlasí magistrát hlavního města. Podle radní pro sociální problematiku se městská část při zavírání centra neřídí fakty, ale politikou. „Rozdmýchávají (vedení Prahy 5, pozn. red.) tu potíže, rozdmýchávají vášně, udělají co největší problém, a pak řeknou: ‚Řešte si ho sami,‘“ hodnotí Milena Johnová (Praha sobě), pražská radní pro sociální a zdravotní politiku.

Magistrát má dvě nemovitosti v Praze 8, kde by nové kontaktní centrum přicházelo v úvahu. Ale ani tamní radnice ho ve svém „rajonu“ nechce.

Tagy:
drogy ODS prevence drogově závislí Praha Praha sobě Milena Johnová Renáta Zajíčková injekční stříkačka Pražský magistrát městská část Košíře

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.