Situace kolem pandemie koronaviru je vážnější než se ještě přednedávnem zdálo. V posledních dnech a hodinách přibývá politiků a hlavně expertů, kteří více či méně otevřeně připravují veřejnost na další lockdown. Přijít by mohl o Vánocích. Jak přísná nová opatření proti covidu nám hrozí?
Diskusi o lockdownu odstartoval pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví, poslanec a místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek. „Nechci přijít o další Vánoce, další Velikonoce. Teď to tím ale smrdí. Pokud budeme mít do konce listopadu 15 až 20 tisíc pozitivních denně a pokud budeme mít podle nejpesimističtějších predikcí v nemocnicích a na JIP polovinu čísel z nejhorších loňských měsíců, skutečně hrozí, že na Vánoce budou zase zavřené obchody a všechno,“ řekl Válek v rozhovoru pro web Echo24.
Jak budou vypadat Vánoce v Česku: Válek hrozí lockdownem, co na to další odborníci?
Hrozí nám další Vánoce strávené v lockdownu? Možnost přísného řešení sílící epidemie již naznačil pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle oslovených odborníků by to však znamenalo naprostou prohru, která by dokázala, že jsme se z předchozích vln nedokázali poučit. Nová vláda by v takovém případě zřejmě musela požádat Poslaneckou sněmovnu o nouzový stav.
Právě koalice Spolu, jíž je TOP 09 součástí, přitom před volbami slibovala, že žádný lockdown za její budoucí vlády nehrozí. Válkova slova se na úterní tiskové konferenci snažil mírnit šéf ODS a pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala.
Odmítl, že by vznikající kabinet přistoupil na lockdown, třebaže pandemická situace není příliš příznivá. „My jsme se o tom nestihli bavit, ale platí, co jsem řekl – nemáme v úmyslu vyhlašovat nějaké lockdowny a plošné zákazy, nechceme zavírat školy a omezovat služby. Budeme dělat vše jako koalice Spolu, Pirátů a Starostů, pokud budeme ve vládě, aby nic takového nemuselo nastat,“ řekl po jednání zmíněných stran.
„Jak znám pana profesora Válka, jeho kompetenci a způsob vystupování, tak bych řekl, že to myslel spíš jako takové varování. Abychom se všichni chovali co nejukázněněji, aby se co nejvíce lidí nechalo naočkovat, aby se realizovala opatření, které náš AntiCovid tým navrhoval. Aby se také oslovovaly rizikové skupiny a konkrétní lidi. Náš úmysl opravdu je postupovat poučeně a realizovat opatření, která jsou cílená a lokální, a vyhnout se celkovým lockdownům,“ nastínil postup Fiala.
Nakazí se až 50 tisíc lidí denně, říká Flegr
Současný vývoj k horšímu podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nahrává scénáři, že se svátky nevyhnou restrikcím. „Určitě to nebudou Vánoce se vším všudy, na které jsme byli zvyklí. Pravděpodobně bude omezena kultura a možnost se shromažďovat. Bohužel, tohle jsme prostě prohráli,“ podotkl pesimisticky v pořadu Co Čech, to politik.
Čekají nás depresivní Vánoce. Nebudeme se moci shromažďovat, myslí si Kubek i Vávra
Strmé nárůsty nákaz koronavirem i nedostatečně proočkovaná populace jsou předzvěstí toho, že nás čekají depresivní Vánoce. Češi pravděpodobně prožijí svátky s restrikcemi, obávají se prezident České lékařské komory Milan Kubek a investor Radovan Vávra. Oba v pořadu Co Čech, to politik! zdůraznili roli očkování, bez kterého by se ve velkém umíralo. Ve vysílání CNN Prima NEWS konstatovali, že se dosluhující vládě nepodařilo efektivně přesvědčit ty, kteří vakcínu proti covidu doposud odmítají.
Epidemiolog Rastislav Maďar má z Vánoc velkou obavu, jelikož se koronavirus aktuálně masivně šíří populací. „Když nárůst bude pokračovat, tak se nám to před Vánocemi nebo po nich dostane do rodin k rizikovým skupinám populace,“ upozornil na možný pandemický vývoj. Rovněž se bojí, že po svátcích významně stoupne úmrtnost, která může nabobtnat o další tisíce.
Poměrně černý scénář naznačil evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. V prosinci očekává až 50 tisíc nakažených denně.
„Tentokrát epidemie začala později, takže se nám spojí podzimní vlna s lednovou. Každý si asi umí představit, jaké budou Vánoce. Budeme mít letos rekordy nejen v počtu nakažených – to už budeme mít za 14 dní – ale zřejmě překonáme i počty pacientů v nemocnicích,“ představil svůj pohled na situaci.
Optimističtější je naopak bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. „Vývoj je určitě mnohem příznivější, než byl v tom minulém období z pohledu vážnosti onemocnění, se kterým pacienti přicházejí do nemocnice. To je dobrá zpráva,“ řekl CNN Prima NEWS.
Lockdown přetrhá vazby, varuje Pollert
Lékař a bývalý vrcholový sportovec Lukáš Pollert si lockdown neumí představit. Varoval také před vedlejším efektem, který může omezení setkávání přinést. „Kvůli lockdownu se přetrhaly vazby mezi starými lidmi, příbuznými, sociálními pracovníky, praktiky a nemocnicemi. Pokud chybí toto propojení, starší člověk nepozná, že má teplotu nebo že se mu zhoršil chronický stav. Pak může zemřít i na covid. Uzavřít tyto lidi je chyba, děti se mají starat o rodiče,“ vysvětlil svou tezi.
Bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula označil současná čísla nakažených za alarmující. Doufá, že lidé budou dodržovat alespoň základní opatření. „Z čísel, která jsou nyní k dispozici, je vidět, že narůstají počty hospitalizovaných. Jiné cesty nejsou, musí se očkovat. V neposlední řadě bychom měli dodržovat elementární opatření, tedy sociální distanc a respirátory uvnitř budov,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.
K nárůstům počtu hospitalizovaných se již dříve vyjádřil také šéf motolské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Podotkl, že se lůžka plní především nenaočkovanými seniory. „Komu je nad 65 let a je nenaočkovaný, tomu bych doporučil, aby si sbalil kartáček a pyžamo a počítal s tím, že může Vánoce strávit na kyslíku,“ řekl v České televizi.