Krize dopadne i na školní obědy. Experti se kvůli zdražení obávají o kvalitu jídel pro děti

Školní jídelny od září zdraží obědy. Podle nich nemohou jinak, protože rostou ceny energií i surovin. A protože musí splňovat požadavky přísných předpisů pro výživu, ušetřit a nezdražovat pro ně není snadné.

Školní oběd hradí nejen rodiče, ale také zřizovatel a stát. „Obědy se skládají ze tří částí – mzdy platí stát, zřizovatel platí energie a cenu potravin platí rodič,“ vysvětluje výkonný ředitel Asociace školních jídelen Karel Jahoda. „Jestliže se zvyšují všude ceny potravin, tak dodavatelé, velkosklady i regionální dodavatelé samozřejmě museli zdražit,“ říká.

Třeba v Základní škole Lupáčova v Praze 3 dostanou žáci i po tříkorunovém zdražení od září oběd do třiceti korun. Naopak v Dolních Břežanech už od letošního ledna zvýšili ceny obědů o pět korun tak, že jsou v rozpětí 37 až 42 korun. „Každá školní jídelna si náklady velmi dobře spočítá, bude se snažit vyjít vstříc strávníkům i rodičům a nebude chtít cenu zvedat nad neúnosný rámec,“ domnívá se Jahoda.

Držet únosné ceny pomáhá i vyhláška, která jim dává finanční rámec. „Pokud máme žáka, který chodí od první do čtvrté třídy, je v ní jasně stanoveno, že cena potravin se může pohybovat od 20 do 39 korun. Dnes platí třeba 29, pokud to zvýší o korunu, o dvě, bude to v globálu zanedbatelná částka,“ vysvětluje Jahoda.

Odborníci se nicméně obávají, že šetření na potravinách může vést ke snížení kvality jídel. „Takové ty kyblíky, ve kterých jsou udělané základy různých omáček, tak ty samozřejmě teď budou určitě na vzestupu. Protože jejich rétorika bude jasná. Budou říkat ,ano, s námi ušetříte tu energii‘ a podobně,“ uzavírá Jahoda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

00:12

V plynovodech Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prudce klesl tlak

23:38

V ruské Rjazani se pokusil upálit muž. Křičel, že nechce bojovat na Ukrajině

23:05

USA nikdy neuznají výsledky falešných referend vedených okupačními silami Ruské federace na Ukrajině

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.