Sledujte RADAR: Meteorologové varují před silnými poryvy větru. Kde hrozí nebezpečí?

Od úterního odpoledne až do půlnoci platí výstraha meteorologů před větrem na téměř celém území České republiky. Hrozí nebezpečí úrazu uvolněnými předměty či větvemi i komplikace v dopravě. Situaci ve vašem regionu můžete sledovat na radaru v článku. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) předpovídá v průběhu týdne v počasí značné výkyvy. Úterní oblačnost a srážky s denními maximy kolem 14 °C vystřídá ve středu prudké ochlazení a dočasně jasná obloha. Oteplovat se opět začne v druhé polovině týdne.

Úterní obloha bude oblačná až zatažená, odpoledne přijdou od západu na většinu území přeháňky či déšť. V oblastech v Čechách nad 600 metrů a na Moravě a ve Slezsku nad 1 000 metrů očekává ČHMÚ i sněhové srážky. Nejvyšší denní teploty mohou dosahovat až 14 °C, ve výše položených oblastech se však rtuť teploměru vyšplhá pouze k 4 °C. Přes den hrozí nárazy větru o rychlosti kolem 15 metrů za sekundu, odpoledne a večer až 20 metrů za sekundu. Vítr začne v pozdějších hodinách opět slábnout, výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí do půlnoci.

Pozn.: Rozklikněte na radaru v pravém horním rohu kategorii Vítr.

Kvůli poryvům větru hrozí poškození stromů a lesních porostů i budov. Aby lidé předešli úrazům či škodám na majetku, Český hydrometeorologický ústav doporučuje zabezpečit okna a dveře, upevnit volně uložené předměty a zabezpečit skleníky. Kvůli možným komplikacím v dopravě upozorňují meteorologové také na potřebu zvýšené opatrnosti za volantem.

V noci na středu se mohou stále místy objevit dešťové srážky, ve vyšších polohách sněžení či sněhové přeháňky. Den pak začne s polojasnou až jasnou oblohou, velká oblačnost a doznívající sněžení však zpočátku přetrvá na východě. Odpoledne a večer se opět vrátí na většinu území sněhové přeháňky, v nížinách pod 400 metrů smíšené či dešťové. Od úterý přijde výrazné ochlazení, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 3 a 7 °C. Na Českomoravské vrchovině a na jihu Moravy se mohou znovu objevit silnější nárazy větru o rychlosti až 15 metrů za sekundu.

Ve čtvrtek se obloha vyjasní, oblačnost čekají meteorologové spíše přechodnou. Přijde i mírné oteplení, jež bude pokračovat i v nadcházejících dnech. Čtvrteční denní maxima dosáhnou 9 °C, o den později se teploty v některých oblastech vyšplhají až k 15 °C. Teplo vydrží i přes víkend, v neděli však opět přijde déšť.

Tagy: