Rakušan obhájil post šéfa STAN, neměl protikandidáta. Zbytek vedení se kompletně obměnil

V čele hnutí STAN zůstává současný šéf a ministr vnitra Vít Rakušan. Zbytek vedení se ale v sobotu na mimořádném sněmu v Hradci Králové obměnil. Prvním místopředsedou byl zvolen poslanec Lukáš Vlček. Rakušan ani Vlček neměli protikandidáta.

STAN na sobotu plánovali kompletní revoluci ve vedení. Hnutí má za sebou totiž v posledním půlroce několik „průšvihů“ v čele s pražskou korupční kauzou Dozimetr, ve které byl jedním z hlavních aktérů bývalý náměstek primátora a člen STAN Petr Hlubuček.

V čele ale zůstal ministr vnitra Vít Rakušan. Ten je ve vedení STAN od dubna 2019. Jeho spolustraníci jej zvolili jednomyslně, Rakušan totiž neměl žádného protikandidáta. Hlasovalo pro něj 292 z 305 přítomných kandidátů. „Beru to jako výraz důvěry, ale i škodolibosti,“ dodal a poděkoval za zvolení.

Na úvod sněmu měl plamenný projev, ve kterém uznal, že hnutí má problémy, je za ně odpovědný a omluvil se. „Přiznejme si, jsme rekordmany v tom, kolik problémů jsme zvládli nasekat v tak krátkém čase. Nebuďme ublížení, nedělejme ze sebe oběť, není to poctivé a je to především nepravdivé. Jestli jsme obětí, tak možná naší nezkušenosti, možná jsme obětí vlastní politické puberty. Můžeme si za to sami,“ zdůraznil.

V proslovu před volbou následně uznal, že přemýšlel, jestli hnutí dál povede. „Uvažoval jsem o tom, jestli mám právo funkci obhajovat. Ale pokud jsem součástí něčeho takového, kdy je hnutí na rozcestí, nerad opouštím palubu. Chci být u toho, napravit to,“ slíbil svým kolegům.

Prvním místopředsedou je Vlček

Prvním místopředsedou STAN byl v sobotu zvolen místopředseda poslaneckého klubu Lukáš Vlček. Ten je ve STAN od roku 2017 a je držitelem titulu Nejlepší starosta Kraje Vysočina.

„V posledních měsících jsme udělali mnoho chyb, ale sněm je symbolem, že se k nim stavíme, že je řešíme. Pokud se chceme někam posunout, musíme posunout styl našeho uvažování a naší práce. Musíme si říkat věci na rovinu,“ vyzval Vlček v sobotu své spolustraníky. Na funkci byli ještě nominováni jeho předchůdce Jan Farský a člen představenstva Pavel Čížek, oba se ale nominace vzdali.

„Bez nás všech to nepůjde, ale musíme být tým. Buď se jako tým opravíme, nebo zhyneme jako jednotlivci,“ dodal s díkem za funkci Vlček.

Proměna celého týmu

Zcela se proměnil čtyřčlenný tým řadových místopředsedů. V současné době tuto funkci zastávala místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová. Petr Gazdík i Stanislav Polčák z funkce během uplynulého půl roku rezignovali. Čtvrtý z nich, Věslav Michalik, zemřel 12. června během dovolené v Českém Švýcarsku na srdeční selhání. Za něj straníci na sněmu drželi minutu ticha.

Místopředsedy se nově stali doposud člen předsednictva Pavel Čížek, poslanec Jan Lacina, poslankyně Michaela Šebelová a bývalý první místopředseda Jan Farský. Potvrdily se tak informace CNN Prima NEWS, které redakce měla ještě před volbou.

Kovářová funkci neobhájila. I to má zřejmě znamenat „změnu“, kterou hnutí slíbilo.

Novými členy předsednictva jsou ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, středočeská hejtmanka Petra Pecková, starosta Tetína Matěj Hlavatý, poslanec Jan Kuchař, náměstkyně pardubického hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková, poslanec Viktor Vojtko, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.