Svět bez bank? Úvěry i spořicí účty vám zajistí decentralizované aplikace, říká expert

Decentralizovanou myšlenku kryptoměn přejímají mnohé aplikace, které například suplují služby bank, a to bez potřeby řídící instituce. Takové platformy se definují termínem DeFi (decentralizované finance) a díky popularitě kryptoměn se s nimi roztrhl pytel. Tuzemský expert na DeFi Pavel Přecechtěl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS objasnil principy nového fenoménu.

Pavla Přecechtěla po návštěvě české bitcoinové svatyně Paralelní Polis v pražských Holešovicích nadchly kryptoměny natolik, že se rozhodl, že se prací v souvislosti s tímto finančním sektorem bude živit. Největší kryptoměna bitcoin ho ale tolik nezajímá, větší potenciál vidí v platformě a stejnojmenné kryptoměně ethereum, která je uzpůsobená pro tvorbu DeFi aplikací. Právě takové se snaží v Česku propagovat.

Popsal byste pro lidi, co nikdy neslyšeli termín DeFi, co znamená?
Pojem DeFi znamená decentralizované finance a představuje soubor aplikací postavených na blockchainu (decentralizované databázi, pozn. redakce) etherea, které nahrazují některé finanční instrumenty z tradičního světa financí. V reálném světě máme bankovní či spořicí účet, ve světě kryptoměn existují decentralizované aplikace, které tuto službu nahrazují. Například projekt Aave slouží jako prostředí pro uživatele etherea, kteří na jedné straně mohou poskytnout svá kryptoaktiva a mít z nich úrok, nebo na straně druhé si tato kryptoaktiva půjčit a splácet dluh. Vzniká tak decentralizované prostředí pro poskytování a půjčování kryptoaktiv.

Jakou spojitost mají DeFi s kryptoměnami?
DeFi je prakticky takový finální produkt kryptoměn, respektive blockchainu etherea.

Jaké druhy služeb v rámci DeFi lidé poskytují?
Uživatel etherea může provádět některé z těchto akcí:

  • obchodovat přes decentralizované burzy,
  • nakupovat, prodávat a vytvářet digitální umění/tokeny neboli NFT (Non-fungible token),
  • poskytovat kryptoaktiva a mít z nich úrok,
  • půjčit si oproti své zástavě (kolaterál),
  • pojistit své prostředky proti hacknutí/ztrátě při chybě v kódu daného projektu,
  • poskytovat likviditu na decentralizované burze.

To jsou nejkonkrétnější příklady DeFi, které na sebe všechny navazují a zároveň se prolínají.

V čem vidíte hlavní potenciál DeFi? Umíte si představit, že v budoucnu převezme roli klasických institucí (bank) nebo p2p platforem (mezi něž patří například Zonky)?
Rozhodně si umím představit, že DeFi převezme roli klasických bank a platforem, které dnes poskytují finanční služby. Obrovskou výhodou DeFi je prostředí, ve kterém existují – blockchain a chytré kontrakty. Jako uživatel, který chce poskytovat svá kryptoaktiva na úrok přes platformu Aave, nemusíte znát protistranu, které půjčujete. Díky chytrým kontraktům (digitálním smlouvám) máte pod kontrolou svá aktiva neustále a druhé straně přitom ani nemusíte věřit nebo ji vůbec znát. Chytré smlouvy vám zaručují, že si prostředky můžete kdykoliv vybrat zpátky.

DeFi jsou základem pro budoucí finance, které jsou k dispozici každému, kdo má přístup na internet.

Kritici DeFi často používají tezi, že jsou projekty založené na ethereu šité horkou jehlou a jsou velmi nestabilní. Nemůže jeden nepovedený projekt vrhnout špatné světlo na celé DeFi?
Když máte svobodnou platformu, na které se dají programovat decentralizované aplikace, nemůžete nikomu nic zakázat už z principu věci. Ethereum a platformy jemu podobné tak dnes lákají nejen špičkové programátory, ale i hackery a podvodníky. Je proto důležité být opatrný. Rozhodně si ale nemyslím, že bychom viděli nějaký útlum v růstu DeFi skrze jeden špatný projekt. DeFi jako takové vnímám jako budoucnost celého finančního systému.

Používáte i vy sám aktivně nějakou DeFi službu?
Ano, mohu jmenovat například Aave, Uniswap, 1inch, BarnBridge, Curve, Zapper, Loopring a další.

Co musí člověk udělat, aby mohl využívat služeb na takových portálech?
Člověku z technického pohledu stačí jen adresa na ethereové síti a nějaké ethereum na placení poplatků. Reálně je však zapotřebí mnohem víc. Obezřetnost a opatrnost jsou hlavním předpokladem. DeFi je stále ve svém začátku, a tak lidé mohou snadno ztratit své peníze kvůli chybným rozhodnutím.

Proč vzniká DeFi kolem etherea, a ne kolem bitcoinu?
Bitcoin není navržený na programování aplikací. Ethereum přišlo s chytrými kontrakty, které bitcoin nemá a nikdy mít nebude. Bitcoin vnímám jako aktivum, které má určitou podobnost se zlatem, akorát je ho méně.

Může ethereum v hodnotě předehnat bitcoin? Právě i díky DeFi…
Je to možné. Ethereum vnímám jako platformu, na které se začíná tvořit digitální finanční ekosystém decentralizovaných aplikací a již dnes v mnohém překonává bitcoin. DeFi už nezmizí. Naopak – DeFi jsou základem pro budoucí finance, které jsou k dispozici každému, kdo má přístup na internet.

Tagy:
banka rozhovor aplikace projekt CNN Prima NEWS finance banky úrok Bitcoin úvěry Holešovice kryptoměna půjčky Česko úvěr kryptoměny Zonky Ethereum DeFi Pavel Přecechtěl decentralizované finance Paralelní polis