reklama

Syn měl nehodu, nemůže mluvit a potřebuje peníze. Podvodníci lákají statisíce ze seniorů

Královéhradecká kriminálka hledá dalšího podvodníka, který okradl seniorku o statisíce. Pachatel ženě volal s tím, že její syn měl autonehodu a potřebuje peníze. Za poslední dobu jde už o několikátý případ. Objasnit takové podvody je přitom velice obtížné.

reklama

Vše začalo klasicky tím, že seniorce zazvonil telefon a volající jí oznámil, že její syn měl autonehodu. Žena v tu chvíli netušila, že mluví s podvodníkem, který si báchorku vymyslel. „Představil se jako doktor a říkal, že to nebude příjemná zpráva, ale váš syn měl nehodu a že je v tom i nějaké poraněné dítě. Aby nepřišel o řidičák, chce druhé straně nabídnout, že se vyrovná finančně,“ popsala okradená seniorka s tím, že slyšela i plačtivý hlas, jako když její syn volá „mami, pomoz“. „Byla jsem z toho úplně vedle,“ dodala seniorka.

Žena chtěla synovi pomoct. Vyrazila tedy do banky a poslala požadovanou částku. Podvodník jí řekl, že musí být stále na telefonu a nikam nesmí volat, jinak dohoda padá. „Byla jsem vyděšená že jo, teď ještě to dítě, který je na tom údajně velice špatně, prostě jsem dělala, co jsem dělala,“ uvedla seniorka.

Podle informací CNN Prima NEWS paní zaslala podvodníkům více než 200 tisíc korun. „Bylo to pro mě hodně šokující, protože ti podvodníci pracují hodně se stresem a emocemi, a to je na tom opravdu to nejhorší,“ popsal vnuk okradené ženy.

Podobných případů přibývá a podvodníci mají dobře promyšlené historky. „Jedná se o to, že volá lékař za příbuzného, který vlivem zranění nemůže mluvit a potřebuje peníze na nadstandardní lékařský zákrok nebo náhradu škody například po autonehodě,“ popsal kriminalista.

Podvodníci se mnohdy vydávají za příbuzné

V podobných případech pachatelé volají a představí se například jako syn, vnuk nebo jiný příbuzný a lákají peníze pod záminkou, že je potřebují třeba na výhodný nákup automobilu nebo nemovitosti. Pokud už vám někdo takový zavolá, vždy telefon zavěste a příbuzným zavolejte a ověřte si, zda je to pravda.

„Je potřeba si vždy uvědomit, že nikdy nevíme, kdo je na druhém konci telefonního sluchátka,“ řekla mluvčí královéhradecké policie Magdalena Vlčková. Pokud pachatele policisté dopadnou, hrozí mu až pětileté vězení. Trest závisí i na výši způsobené škody.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama