Testování v malých firmách (zdroj: CNN Prima NEWS)
Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) vláda pravděpodobně uloží povinnost testování i nejmenším firmám do 10 zaměstnanců a živnostníkům. Řekla to v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. V pondělí to prý projedná kabnet.
Vláda bude zvažovat také častější testování. Možnosti jsou podle Schillerové dvě: povinné testy jednou za pět dní, nebo zvýšení frekvence testování z jednoho testu týdně na dva. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS řekl, že vzniká kompromis – firmy by mohly povinně testovat jednou za pět dní. Aktuálně je interval sedmidenní. Testování dvakrát týdně by podle Hamáčka mohlo pro některé větší firmy znamenat kolaps.
„Myslím, že se rýsuje kompromis, aby to bylo jednou za pět dní,“ řekl Hamáček na Primě. Vyjde to podle něj vstříc firmám, které namítají, že testovat dvakrát týdně je pro ně problém. Současně to ale vyjde vstříc odborníkům, kteří říkají, že sedm dní je moc, uvedl vicepremiér. V souvislosti s častějším testováním by podle původních předpokladů měla být upravena i dotace na test. Firmy by měly mít možnost na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění. Nárokovat si budou smět maximálně čtyři testy měsíčně na zaměstnance.
Například podle Hospodářské komory je průměrná cena testů mnohem vyšší, příspěvek by měl být podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého alespoň 100 korun. Úhrada by se pak měla upravovat podle cen na trhu, uvedl. Hamáček se ale pozitivně ke zvýšení dotace nestaví.
Kalousek: Jste vláda dutých slibů
Schillerová dále zmínila, že se vláda v pátek domluvila, že požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Hamáček však hovořil pouze o 14 dnech, což by podle něj mělo stačit na to, aby se stabilizovala situace v nemocnicích.
Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který byl v diskusním pořadu oponentem Schillerové, upozornil, že nouzový stav svěřuje vládě velké pravomoci. „Jako zákonodárce svěřuji vládě naprosto mimořádné pravomoci. A můžu jí je dát jen tehdy, když vím, že s nimi bude zacházet odpovědně. Proto jsem pro něj dvakrát nehlasoval,“ vysvětlil své někdejší rozhodnutí. „Více neschopnou a neodpovědnou vládu nemá nikdo na světě,“ dodal.
Kalousek vládě vyčetl, že pouze reaguje na nastalou situaci, ale nemyslí dopředu. Připomněl například rezignaci na trasování. „Vláda chtěla chránit životy občanů, ale dělala to tak špatně, chaoticky a populisticky, že máme nejvíce úmrtí v přepočtu na obyvatele, dokonce více než v zemích, které jsou mnohem méně vyspělé,“ řekl.