Zlikvidovali jsme 5500 okupantů, hlásí Ukrajina. Do „mlýnku na maso“ u Bachmutu míří více mužů

Trend obrovských ruských ztrát pokračuje i na začátku března. Ukrajinští obránci podle tamního generálního štábu denně zabijí nebo zajmou stovky okupantů, což je způsobeno především ruskou snahou dosáhnout postupu na území centrálního Donbasu za každou cenu. I když konkrétní čísla nelze nezávisle ověřit, o značných ruských ztrátách hovoří i západní analytici či americký Institut pro studium války (ISW).

V úterý 650 ruských vojáků, ve středu 715, ve čtvrtek 765, v pátek 820, v sobotu 930, v neděli 650 a v pondělí dalších 1 060. Tolik okupantů měli zneškodnit obránci během uplynulého týdne, jak vyplývá z denních hlášení ukrajinského generálního štábu. Celkový týdenní součet přesahuje hranici 5 500 mužů.

Pro srovnání – podle Kyjeva Ukrajinci vůbec nejvíce okupantů od vypuknutí invaze zlikvidovali během druhého únorového týdne tohoto roku, konkrétně 6 180. K nejbrutálnějším bojům dochází již několik měsíců na území centrálního Donbasu, a to především u doněckého Bachmutu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žádný hollywoodský konec války. Západ si hraje na Churchilla, varuje profesor z Harvardu

Stanice CNN uvedla, že podle některých odhadů je poměr ztrát v bojích o Bachmut až 7:1 v neprospěch Ruska. Takto obrovské ztráty na ruské straně mohou podle některých analytiků vytvořit podmínky pro rozsáhlou vzpouru Putinových sil.

I přes značné ztráty se okupantům během zimy přece jen podařilo dosáhnout v okolí Bachmutu určitých územních zisků – doněcké město čím dál více obkličují. Častěji se objevují také spekulace, že se ukrajinská armáda z Bachmutu v dohledné době stáhne. Klíčoví ukrajinští generálové a prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně začátkem týdne uvedli, že obrana Bachmutu bude pokračovat i nadále.

Podle expertů by i případné obsazení Bachmutu ruskou armádou bylo pro Kreml spíše symbolickým vítězstvím než opravdovým strategickým úspěchem. Ukrajinci navíc na území centrálního Donbasu vybudovali hustou a hlubokou obrannou síť.

Rusové utrpěli značné ztráty i v případě vojenské techniky. Podle Kyjeva od vypuknutí invaze přišli o 3 432 tanků, 6 714 dalších obrněných vozidel, 5 323 transportních vozidel, 2 944 dělostřeleckých systémů, 289 vrtulníků, 303 letounů a 2 095 bezpilotních letounů. Moskva své ani ukrajinské ztráty pravidelně nezveřejňuje.

Celkově Rusové na Ukrajině přišli o více než 150 tisíc vojáků, dodává ukrajinský generální štáb. Čísla zveřejněná Kyjevem sice nelze nezávisle ověřit, o obrovských ruských ztrátách v posledních měsících však často mluví také západní analytici či americký Institut pro studium války (ISW), a to ve svých nejnovějších analýzách.

Tagy: